Tygodniowy dziennik czasu dla każdego

 

W ostatnim czasie przeprowadziłem pewien eksperyment. Polegał on na zapisywaniu czynności, którymi się zajmowałem w ciągu dnia w rozbiciu na godziny.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Celem tego eksperymentu miało być sprawdzenie nad czym spędzam czas i czy rzeczywiście dobrze go wykorzystuję. Jako ogromny entuzjasta produktywności skrupulatnie zapisywałem każdą czynność.

Wyniki okazały się interesujące i wiem, że dzięki temu ćwiczeniu jeszcze lepiej będę mógł organizować swój dzień. Na moim przykładzie chciałbym Ci pokazać, że i dla Ciebie to ćwiczenie może okazać się wartościowe, szczególnie jeśli narzekasz na brak czasu. Zapraszam do przeczytania 🙂

 

 

Tygodniowy dziennik czasu dla każdego

Rozkład Twojego tygodnia, godzina po godzinie

 

 

W ostatnim czasie wziąłem na siebie bardzo wiele spraw. Ty, jako czytelnik tego bloga może jeszcze tego nie widzisz, ale w tle dzieje się mnóstwo spraw. Niektóre z nich swoją premierę będą miały jeszcze w tym roku 🙂

Oprócz bloga tworzę firmę doradczą. Oczywiście nie rezygnując z wielu innych, poza internetowych zajęć. Życie.

Doszedłem do takiego momentu, że już nie wystarczyło zrezygnować z kolejnej godziny snu (i tak śpię dość krótko bo ok. 6h). Trzeba było bardziej efektywnego zarządzania sobą w czasie.

W związku z tym zrobiłem dwie rzeczy.

Po pierwsze, przeczytałem książkę „Esencjalista”. Potrzebowałem tej książki, bo wiem, że brałem na siebie zbyt dużo spraw i zbyt ochoczo mówiłem wszystkiemu i wszystkim „tak”. Moją mini recenzję tej książki znajdziesz na fanpage Nastawienie na rozwój.

Po drugie, aby móc usunąć zbędne sprawy ze swojego tygodnia musiałem poznać czym dokładnie się zajmuję, czyli ile śpię, ile przeglądam Facebooka, ile czasu zajmuje sport, itd.

 

 

 

Jak prowadzić tygodniowy dziennik czasu?

 

Zacznijmy od tego, że dziennik czasu nie musi być w 100% dokładny, więc nie staraj się w nim zapisywać, że przez 10 minut robiłeś herbatę, a przez 5 minut patrzyłeś przez okno i podziwiałeś widok.

Zamiast tego skup się na kluczowych czynnościach. Bo właśnie o to chodzi, aby dziennik uwidocznił nam ile czasu spędzamy w poszczególnych obszarach naszego dnia i życia. Co tak naprawdę zajmuje nasz czas.

Jeśli wykonasz całe ćwiczenie i uzupełnisz cały tygodniowy dziennik czasu przyszła pora na analizę. Popatrz na rozkład swojego tygodnia i zadaj sobie trzy pytania:

 

  • co było dobre w rozkładzie tygodnia?
  • nad czym chcesz spędzać więcej czasu?
  • nad czym chcesz spędzać mniej czasu?

 

Dzięki tym pytaniom oraz wiedzy o tym, jak spędzasz czas będziesz mógł znaleźć czas, którego być może do tej pory Ci brakowało.

Pokażę Ci teraz na moim przykładzie jak taki dziennik czasu wygląda w praktyce.

 

 

 

Mój tygodniowy dziennik czasu

 

 

Tygodniowy dziennik czasu dla każdego

 

 

I co tutaj widać? Był to słabo zorganizowany tydzień.

Po pierwsze, spędziłem mało czasu na pracę nad swoimi projektami, czyli na przykład nad blogiem. Mało, bo jedynie ok 6 godzin.

Po drugie słabo organizowałem wieczory. Zwykle po godzinie 21 nie robiłem nic produktywnego, bo zwykle chodziłem wcześniej spać.

Czas w ciągu całego tygodnia pochłaniały bieżące sprawy takie jak sprzątanie, zakupy, odwiedziny u rodziców, gotowanie.

Ale były też pozytywy 🙂 Trzymałem się porannej rutyny i z rana robiłem to co zwykle, czyli był sport, było trochę czytania, trochę medytacji. Dobrze organizowałem weekendy, podczas których był czas zarówno dla rodziny, na sport, na rozwój oraz na pracę.

Wyciągnąłem z tych obserwacji wnioski oto co poprawiłem w rozkładzie tygodnia:

 

  • wstaję regularnie, zawsze o tej samej godzinie, czyli o 5:20 i z rana robię całą poranną rutynę (pisałem o porannej rutynie w TYM wpisie)
  • chodzę spać o godzinie 23, spędzając ostatnią godzinę każdego dnia na rozmowach z żoną lub na wspólnym czytaniu
  • kilka razy w tygodniu wychodzimy wspólnie z domu, aby pracować w różnych miejscach, takich jak kawiarnie, biblioteki. Zmiana otoczenia pozytywnie wpływa na kreatywność oraz efektywność. Pracując w domu dużo łatwiej jest się rozproszyć, a to idąc zrobić sobie herbatę, a to idąc się położyć. Idąc do innego miejsca, wiemy, że idziemy tam w konkretnym celu – popracować.

 

 

Podejmiesz wyzwanie?

 

Lubię teorię, ale tylko wtedy gdy można ją od razu zastosować. Dlatego mam dla Ciebie propozycję. Aby Twój czas, który poświęciłeś na czytanie tego wpisu nie był stracony, zachęcam Cię do wzięcia udziału w wyzwaniu.

Pobierz tygodniowy dziennik czasu, który dla Ciebie przygotowałem lub stwórz własny szablon na kartce papieru i prowadź ewidencję swojego czasu przez tydzień.

Wierzę, że to ćwiczenie okaże się dla Ciebie wartościowe i po tygodniu uświadomisz sobie, że możesz jednak znaleźć czas na rozwijanie swoich pasji, na rozrywkę, rodzinę lub cokolwiek innego.

Jeśli podejmiesz wyzwanie napisz o tym w komentarzu. Po tygodniu skontaktuję się z Tobą i poprzez maila, skype, telefon lub spotkanie osobiste będziemy mogli omówić wyniki tego ćwiczenia.

 

Co o tym myślisz? Podejmiesz wyzwanie? 🙂 

 

 

Pliki do pobrania

Twój tygodniowy dziennik czasu

Twój tygodniowy dziennik czasu

 

 

4 thoughts on “Tygodniowy dziennik czasu dla każdego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *