Twoje otoczenie Cię kształtuje

You are the average of the five people you spend the most time with.

 

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Przekładając powyższe słowa na język polski można użyć naszego powiedzenia: z kim przystajesz, takim się stajesz. Twoje otoczenie Cię kształtuje.

 

W tym wpisie chciałbym poruszyć temat naszego otoczenia, czyli osób, którymi się otaczamy. Nasze otoczenie wywiera na nas znaczący wpływ i warto mieć tego świadomość.

 

Twoje otoczenie Cię kształtuje

 

Jest pewna rodzina: mąż, żona i ich syn. Mąż z żoną pracują na etacie. Nie lubią swojej pracy o czym często mówią w domu. Ponadto narzekają na swojego szefa, na korki na drogach, na sąsiadów, na psa sąsiadów, na niskie wynagrodzenie, na wysokie podatki oraz na pogodę. Po pracy oglądają dużo telewizji. Wiadomości to jeden z głównych punktów każdego wieczoru. A w wiadomościach informacje o kłótniach polityków, wzroście cen, wypadkach na drogach, itd.

 

Ich syn chodzi do szkoły średniej. Rodzice mu powtarzają, aby uczył się, skończył szkołę i znalazł pracę. Wszystko byłoby w porządku, jednak na codzień słyszy narzekania rodziców na ich własną pracę oraz ich niskie wynagrodzenie. Wyobrażenie ich syna na temat przyszłości może być w takim wypadku delikatnie mówiąc, niezbyt optymistyczne. Syn wiedząc co go czeka po szkole, raczej nie przykłada się do nauki.

 

Tak, bardzo przerysowana historia. Zrobiłem to celowo, aby pokazać jak otoczenie może na nas wpływać, pozytywnie lub negatywnie.

 

Będąc na codzień w określonym środowisku człowiek zaczyna myśleć, zachowywać się, a nawet wyglądać podobnie do tych, z którymi obcuje.

 

Niewiarygodnie trudno jest zmienić cokolwiek w życiu znajdując się w niesprzyjającym środowisku. Zwykle, będąc w takim środowisku można nie mieć pojęcia, że życie może być inne.

 

 

Nie zabijajcie moich marzeń

 

Słyszałeś to kiedyś?

 

  • „Naoglądałeś się filmików i teraz szalejesz.”
  • „Naczytałeś się głupot w internecie. Po co to robisz? Zajmij się lepiej czymś pożytecznym.”
  • „Ucz się, a nie czytaj te głupie komiksy całymi dniami.”

 

Właśnie w taki lub podoby sposób zabijane są w nas marzenia. Dzieje się to już we wczesnym dzieciństwie. A przecież dzieciństwo to okres kiedy jesteśmy najbardziej ciekawi świata. Chcemy go poznać, dotknąć, spróbować.

 

Gdy dorastamy, nadal to robimy. Może niekoniecznie chodzimy po drzewach czy zbieramy mrówki, ale na przykład oglądamy kogoś fajnego w internecie lub czytamy fajne komiksy, książki, blogi czy też z fascynacją gramy w piłkę nożną. Często w dany temat się wkręcamy. Jednak gdy wkręcamy się za bardzo pojawiają się te negatywne komentarze i nasze zaciekawienie oraz radość powoli zanikają. Mówi nam się wtedy, że mamy słomiany zapał.

 

Ja praktykuję i namawiam do innego podejścia. Próbowania wszystkiego, aby przekonać się co nas kręci, co jest fajne. Skąd mamy wiedzieć co chcemy w życiu robić kiedy tak niewielu rzeczy próbowaliśmy?

 

Weźmy na przykład vlogi. Poprzez ich oglądanie wsiąkamy w świat w nich przedstawiony. Poznajemy autora, jego życie, często pełne różnych zajęć, przygód. Oglądamy i mówimy: ja też tak chcę! Poprzez oglądanie vlogów nabieramy motywacji do działania. I zaczynamy działać. Próbujemy nagrywać telefonem, może nawet jakimś aparatem. Pojawiają się pierwsi widzowie naszych vlogów. Wchodzimy z nimi w interakcję. Poznajemy lepiej środowisko vlogerów. Czytamy o nich w internecie, poznajemy osobiście na konferencjach. Środowisko nas nakręca i motywuje do działania.

 

Inny przykład? Bieganie. Często zaczyna się niewinnie, od krótkich biegów w pobliskim parku. To wspaniałe uczucie po ukończonym biegu, uderzenie endorfin, mijani po drodze inni biegacze. Jest super! Zaczynają się regularne treningi, często wspomagane konkretnym planem treningowym znalezionym w internecie. No to pora na zawody. Bieg na 10 kilometrów w naszym mieście. Urzeka nas wspaniała atmosfera, pozytywni ludzie. I znowu, środowisko nas nakręca i motywuje do działania.

 

Oczywiście rodziny się nie wybiera, ale już znajomych, z którymi spędza się większość czasu poza domem, jak najbardziej. Warto wybierać mądrze.

 

 

 

Znajdź osobę, która jest dla Ciebie wzorem

 

W jaki sposób można taką osobę znaleźć będąc w niesprzyjającym środowisku? Jest kilka sposobów:

 

  • Blogi i podcasty

Internet umożliwia nieograniczony i natychmiastowy dostęp do wiedzy (często darmowej). Wystarczy tylko po nią sięgnąć. Jeżeli interesujesz się jakimś tematem, znajdź kogoś kto prowadzi na ten temat bloga lub podcast. Oprócz aktualnych informacji zyskasz również możliwość dyskusji z autorem poprzez komentarze lub e-mail.

Sam czytam kilka blogów, zarówno polskich jak i zagraniczonych oraz słucham kilkunastu podcastów (w większości zagraniczonych). Wartość jaką z nich czerpię jest nieoceniona.

 

  • Książki

Jeżli masz jakiś problem to przed Tobą napewno ktoś inny też go miał i go opisał. Za 30-40 złotych możesz kupić czyjąć fachową wiedzę, sposób myślenia, sposób życia na dany temat. Możesz uzyskać to samo, zupełnie za darmo, wypożyczając daną książkę.

Will Smith powiedział, że „bieganie i czytanie to klucz do życia”. Coś w tym jest.

 

  • Kursy, szkolenia, konferencje

Możliwość teoretycznej i praktycznej wiedzy, przekazywanej podczas spotkania na żywo oraz jednoczesnego kontaktu z innymi osobami zainteresowanymi danym tematem. Podczas tego typu wydarzeń można w pełni zanurzyć się w danym temacie oraz zdobyć wiele nowych znajomości.

 

  • Mastermind group

O tym zagadnieniu piszę poniżej nieco więcej, gdyż jest wyjątkowo ciekawe.

 

 

Mastermind group

 

“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Benjamin Franklin

 

Co to takiego Mastermind group? Nie znam polskiego odpowiednika dla tego pojęcia dlatego będę posługiwać się oryginalną nazwą. Grupa Mastermind jest to mała grupa osób, która spotyka się regularnie (na żywo lub online), aby rozmawiać o swoich celach, rozwoju oraz sukcesach i która pomaga sobie wzajemnie to wszystko osiągać.

 

Twoje otoczenie Cię kształtuje

 

Gdy jesteś osobą, która już wie co chce w życiu robić, która zaczęła działać w określonej branży, warto pójść krok dalej. Każdego dnia pojawiają się nowe wyzwania, nowe możliwości, nowe problemy. Można samemu sobie ze wszystkim poradzić, jednak zwykle będzie to trudniejsze, wolniejsze i mniej efektywne. Dlaczego nie zwrócić się o pomoc do ludzi, którzy są podobni do nas i są skłonni nam pomóc czy doradzić?

 

Właśnie po to tworzone są grupy Mastermind. Bo przecież spotykanie się z ludźmi sukcesu wzmacnia motywację i ma pozytywny wpływ na osiągane wyniki. Według moich obserwacji, wielu ludzi sukcesu uważa, iż przynależność do grupy Mastermind przyczyniła się w znaczący sposób do ich osobistego rozwoju i w konsekwencji, odniesionego przez nich sukcesu.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany grupą Mastermind, chciałbyś dowiedzieć się więcej jak taka grupa może wyglądać, jak wyglądają spotkania, polecam webinar Pata Flynna na ten temat: How to Build a Winning Mastermind Group.

 

Sam jestem na etapie tworzenia takiej grupy.

 

Jeżeli natomiast chcesz dołączyć do takiej grupy to spróbuj zajrzeć na stronę meetup.com i znaleźć grupę w Twojej okolicy.

 

Myślę, że nigdy wcześniej w historii nie było tylu możliwości rozwoju ile jest teraz.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie tego wpisu.

Zachęcam Cię również do polubienia bloga na facebooku oraz zapisania się na newsletter. Życzę Ci wspaniałego dnia! 🙂

 

 

 

4 thoughts on “Twoje otoczenie Cię kształtuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *