Projektowanie życia. Zacznij pracować na swoje marzenia

 

Co odróżnia Ciebie od Leonardo DiCaprio, Michelle Obama czy jakiejkolwiek innej osoby, która odniosła sukces? Te osoby wiedziały do czego dążą, wiedziały po co idą na studia, po co ciężko pracują, wiedziały po co się uczą. Wiedziały, że kiedyś zostaną znanym aktorem, prawnikiem, sportowcem, itd.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

A czy Ty wiesz do czego dążysz? Czy żyjesz takim życiem jakim zawsze chciałeś?

 

Projektowanie życia. Zacznij pracować na swoje marzenia

 

 

Niczego wielkiego nie osiągnie się nigdy bez wielkich ludzi,
a ludzie stają się wielcy, kiedy są zdecydowani, by się takimi stać.
Charles De Gaulle

 

 

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego dotychczasowego życia to mam dla Ciebie dwie wiadomości.

Po pierwsze: Twoje życie wygląda tak jak wygląda ponieważ w przeszłości dokonywałeś takich, a nie innych wyborów. Twoje obecne życie to rezultat Twoich wcześniejszych wyborów, spotkań i tego w jaki sposób spędzałeś czas.

Po drugie: możesz w każdej chwili, nawet teraz, zdecydować, że całkowicie zmienisz swoje życie. Możesz już teraz zdecydować, że będziesz szczęśliwy, będziesz zdrowy, będziesz bogaty. Bo niby dlaczego nie? Co Cię powstrzymuje?

Mam dla Ciebie proste i przyjemne ćwiczenie. Jednak jest jeden warunek jego skutecznego wykonania: zerwij wszelkie ograniczenia, puść wodzę fantazji. Jako dzieci robiliśmy to cały czas: wyobrażaliśmy sobie jak latamy razem z ptakami, albo że jesteśmy żołnierzami lub baletnicami. Dlaczego teraz tego nie robimy?

 

 

Masz 500 milionów złotych. Zaprojektuj swoje życie

 

Zaprojektuj swoje życie

 

 

Weź kartkę, długopis i zastanów się nad następującym: Masz na koncie bankowym 500 milionów złotych:

 • Co robisz?
 • O której wstajesz?
 • O której jesz śniadanie?
 • Co jesz na śniadanie?
 • Czy rano biegasz po plaży, ćwiczysz na siłowni, chodzisz z psem na spacer, czytasz na tarasie domu pijąc kawę?
 • Co robisz w ciągu dnia?
 • Pracujesz czy podróżujesz?
 • Z kim się spotykasz? Jak często? Co razem robicie?
 • Jak spędzasz weekendy? 

 

Tych pytań może być więcej. Im więcej tym lepiej. Chodzi o to, aby jak najdokładniej opisać swoje idealne życie. To pozwoli Ci uświadomić sobie czego w życiu pragniesz i do czego chcesz dążyć. Bo o to wszystkim chodzi, prawda?

Co poza tym? Czy Twoje życie odmieni się po tygodniu, miesiącu, roku? W pewnym sensie tak. Może nie zarobisz tak szybko na swój wymarzony dom lub nie polecisz w kosmos. W tym ćwiczeniu chodzi o zmianę sposobu myślenia, zmianę nastawienia. Jakkolwiek dziwnie lub głupio by to nie brzmiało, warto spróbować. W moim przypadku to się sprawdza.

Jeśli zaczniesz o czymś myśleć to Twój umysł zaczyna koncentrować się na tej myśli.

Proste ćwiczenie. Wyobraź sobie kolor zielony. Rozejrzyj się po pokoju. Ile zielonych przedmiotów w nim widzisz? Prawdopodobnie nie spodziewałeś się, że jest tak dużo zielonego w Twoim pokoju.

Tak samo działa opisanie swojego idealnego życia. Twój umysł zacznie koncentrować się na nim i szukać w otoczeniu możliwości, aby te myśli urzeczywistnić. Jeśli na przykład chcesz jeździć pięknym Ferrari, to oczywiście nie pojawi się ono samo na parkingu. Jeśli natomiast zaczniesz myśleć o tym, aby zakupić Ferrari, zmienisz zupełnie tzw. mindset, czyli sposób myślenia.

 

 

Zacznij pracować na swoje marzenia

 

Projektowanie życia. Zacznij pracować na swoje marzenia

 

 

Jeśli będziesz chciał zakupić Ferrari to wywołasz szereg zmian. Sprawdzisz ile takie auto kosztuje, sprawdzisz ile miesięcznie musisz odkładać, aby je kupić. To pozwoli Ci zdefiniować ile musisz miesięcznie zarabiać. To z kolei pozwoli Ci zacząć szukać nowych możliwości zarobku. Własna firma? Awans w pracy? Wyjazd zagranicę? Jeśli własna firma to jaka? Jeśli dzisiaj jesteś kierowcą to może firma transportowa? Jeśli awans w pracy to jak? Może zrobisz szkolenie z negocjacji lub zaczniesz przykładać się bardziej do pracy? Jeśli wyjazd zagranicę to gdzie? Może nauczysz się języka obcego? 

Teraz zakup Ferrari nadal wydaje się odległy, ale już nie niemożliwy. Pojawiły się możliwości, których wcześniej nie widziałeś. Jednak same się nie pojawiły. Zdefiniowałeś czego chcesz i umysł zaczął koncentrować się na tym oraz na drogach do realizacji tego celu. Oczywiście tę drogę będziesz musiał pokonać i będzie ona długa oraz trudna. Jednak wiedząc czego chcesz, będzie to łatwiejsze. Zacznij więc pracować na swoje marzenia już dzisiaj.

 

Po co to wszystko? Mam pewną teorię, którą ilustruje poniższy rysunek.

 

Projektowanie życia

 

 

Jeśli teraz żyjesz z dnia na dzień, bez celów i ambicji, z zakurzonymi marzeniami, ale korzystasz z życia pod kątem imprezowania, wydawania większości swoich zarobków na zakupach w galeriach handlowych to prawdopodobnie jesteś ze swojego życia zadowolony. Nie martwisz się o przyszłość, bo jakoś to będzie.

Tylko zastanawiam się nad jednym bo spotkałem się już z takimi przypadkami: czy za 10, 20, 40 lat nie stwierdzisz, że zmarnowałeś swoje życie? Niekiedy mówią tak osoby, które na przykład nie ukończyły jakiegoś etapu edukacji. Po latach żałują, że nie ukończyły szkoły, że nie poszły na studia. Co jeśli za x lat będziesz żałować, że nie spróbowałeś założyć swojej firmy, że nie wyjechałeś do USA, że nie spędzałeś więcej czasu z rodziną?

Drugie podejście jest takie, że już teraz pracujesz na swoją przyszłość, co nie znaczy, że omija Cię obecna chwila. Wstajesz każdego dnia i wiesz, po co pracujesz, po co idziesz na studia, po co uczysz się języka, po co wracasz do domu, po co biegasz, po co jesz to co jesz. Wiesz, że Twoje obecne działania są zgodne z Twoimi planami na przyszłość, a więc jesteś zmotywowany, szczęśliwy i z optymizmem spoglądasz w przyszłość. 

Czy w tym drugim podejściu będziesz za x lat, siedząc na tarasie swojego domu lub leżąc na plaży w ciepłym kraju, żałować, że nie imprezowałeś więcej, że nie oglądałeś więcej filmów, seriali?

Wyznaję podejście, że każdy jest kowalem własnego losu. Każdy ma wybór. Nie ma zarazem jedynego słusznego wyboru. Każdy musi wybrać to, co dla niego najlepsze. 

 

Ja wybrałem to drugie podejście, czyli skoncentrowane na pracy i rozwoju. A Ty?

 

 

Jeśli potrzebujesz dodatkowej inspiracji i motywacji, to w zakładce Cele publiczne zdefiniowałem cele, które chcę osiągnąć. Dzięki temu chcę Ci pokazać jak definiować cele, jak je realizować oraz że jedyne ograniczenia to te w naszej głowie.

 

 

 

4 thoughts on “Projektowanie życia. Zacznij pracować na swoje marzenia

 • Kwiecień 20, 2017 o 5:15 am
  Permalink

  Hej – pracuję nad tym każdego dnia. Kiedy myślę sobie, że mi się nie chce po prostu roztaczam wizje przyszłego życia. Niewiele mi juz potrzeba, aby je osiągnąć, bo nie potrzebuję milionów na koncie, a zycia umożliwiającego podróżowanie i pracę w kawiarniach przy pysznej kawie 🙂

  Odpowiedz
  • Kwiecień 20, 2017 o 4:17 pm
   Permalink

   Hej Mateusz,

   Podróże i pyszna kawa, pięknie! To co robisz to kwintesencja udanego życia.
   Wiadomo, pieniądze są ważne, ale nie każdy musi zarabiać miliony. Każdy ma inne potrzeby i inne oczekiwania od życia.

   Ja również określiłem swój docelowy poziom zarobków i powoli do niego zmierzam.

   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *