Pomysły na dochód pasywny

 

Chciałbym podzielić się z Tobą pomysłami na dochód pasywny. Są to pomysły, które każdy, przy odrobinie wysiłku lub wkładu finansowego, może zrealizować.

 

 

Czym jest dochód pasywny?

 

Najprościej mówiąc jest to regularnie osiągany dochód bez (lub z minimalnym) zaangażowania naszej pracy. Dużą pracę trzeba wykonać na początku, gdy zdecydujemy się na jakieś rozwiązanie, które w przyszłości będzie generować nam dochód. Później natomiast ta praca związana z obsługą danego rozwiązania jest dużo mniejsza.

Całkowicie pasywny dochód jest prawdopodobnie niemożliwy ponieważ zawsze trzeba wykonać jakąś pracę związaną z obsługą danego dochodu – należy wpłacić pieniądze na konto, z kimś się spotkać, podpisać dokumenty, zrealizować większy projekt, itd.

Mimo wszystko myślę, że warto zastanowić się nad takim dodatkowym źródłem dochodu. Tym bardziej, że pracując na etacie mamy tylko jednego klienta. Pomyśl: Ty świadczysz swoje usługi, za które pracodawca Ci płaci. Czyli można powiedzieć, że to pracodawca jest Twoim klientem. Jedynym klientem, jeśli pracujesz na etacie. Zatem czy to rozsądne, aby cały swój dochód uzależniać od jednego klienta?

 

 

Pomysły na dochód pasywny

 

Pomysły na dochód pasywny

 

Przypomnę tylko, iż są to pomysły, które sam rozważam. I najważniejsze – pomysły nie mają żadnej wartości dopóki nie zostaną realizowane.

 

 

Dochód pasywny z nieruchomości

 

 

 • Zakup mieszkania pod wynajem jako dochód pasywny

Jest to najdroższy pomysł na całej liście. Wierzę jednak, że bardzo przyszłościowy ponieważ powoli następuje zmiana podejścia do kwestii wynajmowania mieszkania i wiele osób się na to decyduje (mam na myśli wynajęcie mieszkania dla siebie, aby w nim mieszkać).

Jest to również o tyle interesująca opcja, że mieszkam w centrum dużego miasta (Katowice), w którym zapotrzebowanie na mieszkania jest duże i stale rosnące.

Największą przeszkodą jest sfinansowanie tej inwestycji. Są ku temu dwie możliwości:

 1. Własne środki
 2. Kredyt

Sfinansowanie mieszkania z własnych środków byłoby dość bezpieczne, ale też odłożone w czasie. Poza tym zakup mieszkania za gotówkę zwracałby się bardzo długi czas.

Dobrą opcją może być sfinansowanie zakupu mieszkania kredytem. Minimalizując wysokość środków własnych do wysokości wkładu własnego (min. 10%), innych koszów okołokredytowych, kosztów eksploatacji mieszkania, można kupić mieszkanie za 20% jego ceny.

Z czasem rozwinę ten wątek gdyż w listopadzie tego roku zakupiłem mieszkanie na wynajem kierując się strategią minimalizowania wkładu własnego.

 

 • Podnajem mieszkania jako dochód pasywny

Nieco tańszą opcją pozwalającą na osiąganie dochodów z wynajmu mieszkania jest podnajem. Na czym to polega? Ustalamy z osobą, od której wynajmujemy mieszkanie, że będziemy to mieszkanie wynajmować innym osobom dając jednocześnie gwarancję regularnych, comiesięcznych opłat za mieszkanie przez okres na przykład 2 lat.

Zatem wynajmujący ma spokój i pewność, że otrzyma zapłatę za mieszkanie, a najemca lokalu zarabia kilkaset złotych na wynajmowaniu mieszkania innym osobom bez ponoszenia większych kosztów.

Trudnością może być tutaj znalezienie takich wynajmujących, którzy zgodziliby się, abyśmy ich mieszkanie wynajmowali innym osobom.

 

 • Zakup gruntu pod parking

Katowice bardzo w ostatnim czasie się rozwinęły. Ma u nas miejsce mnóstwo różnego rodzaju konferencji, koncertów, i innych wydarzeń. Przy ich okazji pojawia się zawsze ten sam problem – brak miejsc parkingowych.

 

 • Zakup miejsca parkingowego

Zarówno na osiedlu mieszkaniowym jak i w centrum miasta.

 

 • Zakup garażu pod wynajem

Wynajem garażu jest stosunkowo tani, natomiast jego zakup stosunkowo drogi, zatem ta inwestycja zwróciła by się w długim terminie.

Przykładowo garaż w centrum Katowic kosztuje ok. 40.000 zł i wynająć go można za ok 300 zł/miesięcznie.

 

 • Zakup komórki lokatorskiej pod wynajem

Według serwisu bankier.pl, „aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania mniejsze, ale wielopokojowe, czyli np. metraż 55 mkw., ale z trzema pokojami.”

Zatem nieco tańsza, dodatkowa powierzchnia do przechowywania rzeczy, mogłaby cieszyć się zainteresowaniem.

 

 • Wynajem powierzchni reklamowej

Tutaj mam na myśli billboard. Ta inwestycja wiązałaby się z zakupem działki, na której można by postawić billboard. Jednak działka nie musiałaby być duża, a obsługa billboardu wydaje się mniej czasochłonna niż obsługa mieszkania na wynajem.

 

 • Działka warzywno – owocowa do samodzielnej uprawy

Na ten pomysł wpadłem podczas niedzielnego biegu w parku. Zauważyłem, że żywność ekologiczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na coraz słabszą jakość „normalnej” żywności. Ludzie chcą tego co naturalne i zdrowe.

Jednak mieszkając w mieście nie każdy ma dostęp do takiej żywności (żywność eko jest dosyć droga) oraz nie każdy ma możliwość zakupu własnej działki pod uprawę warzyw i owoców.

Zakup działki niedaleko centrum miasta (aby była łatwo osiągalna), podzielenie jej na kilkanaście mniejszych działek, które byłyby wynajmowane pod uprawę. Każdy kto chciałby uprawiać warzywa i owoce mógłby wynająć jedną z mini działek i samodzielnie o nią dbać.

 

 

Dochód pasywny oparty na umiejętnościach.

Jak zarabiać na swojej pasji?

 

 

 

 • Strony internetowe jako dochód pasywny

Jeśli potrafisz tworzyć strony internetowe to masz kilka możliwości.

Możesz tworzyć strony internetowe na zlecenie i pracować kiedy chcesz oraz skądkolwiek chcesz. Nie będzie to typowy dochód pasywny, bo będziesz musiał w przygotowanie stron włożyć sporo pracy, ale jako forma dodatkowego zarobku jest to dobra możliwość.

Inną opcją jest stworzenie strony internetowej służącej do zarabiania na reklamach bądź linkach afiliacyjnych. Przykładem takiej strony może być Kalendarz świąt. Jest to niezwykle popularna strona, która w wynikach Google pojawia się na samej górze, a więc zarabianie na reklamach w przypadku tej strony jest czymś naturalny.

Jeszcze inną możliwością jest tworzenie szablonów stron internetowych i sprzedawanie ich poprzez własną stronę internetową lub poprzez takie platformy jak na przykład Templatemonster.

 

 • Aplikacje jako dochód pasywny

Obecnie rynek aplikacji jest dość mocno nasycony i trudno stworzyć coś oryginalnego, ale nadal jest miejsce na tworzenie aplikacji rozwiązujących konkretne, codzienne problemy. Jak dojadę, Mapa Turystyczna, Jakość powietrza, Wykresy Bitcoin – to tylko kilka z brzegu pomysłów na aplikacje.

Możliwości są niemal nieograniczone bo też niemal każdego dnia powstają nowe możliwości. Bitcoin chociażby jeszcze kilka miesięcy temu nie był tak popularny jak obecnie, a więc i aplikacji z nim związanych było niewiele.

 

 • Zdjęcia jako dochód pasywny

Instagram to już nie tylko portal ze zdjęciami selfie, ale i doskonałe narzędzie do zarabiania na swojej pasji. Dzięki tej platformie, świetnym zdjęciom oraz dobremu marketingowi można zarabiać nie tylko na sprzedaży zdjęć ale i na fotografowaniu różnych miejsc i przedmiotów, za które marki są gotowe płacić.

 

 

Alternatywne dochody pasywne

 

 • Franczyza jako dochód pasywny

Obok stworzenia własnego produktu, franczyza jest najbardziej pracochłonnym pomysłem na tej liście. Szczególnie na początku, bo w późniejszym etapie można by zatrudnić kogoś do zarządzania danym punktem.

Czym jest franczyza? Mówiąc najprościej, jest to prowadzenie działalności pod szyldem innej marki. Chcąc zostać franczyzodawcą i uzyskiwać dochód pasywny będziesz musiał stworzyć własną markę, która będzie na tyle silna, że będziesz mógł dawać innym możliwość prowadzenia biznesu w Twoim imieniu.

Przykładami franczyz mogą być: McDonald’s, Żabka, Orlen, itd.

 

Jest też druga strona. Ty możesz zostać franczyzodawcą. Jeśli stworzysz solidny model biznesowy, który będzie się dało powielić to możesz go rozpowszechniać właśnie na zasadach franczyzy. 

 

 • Własny produkt jako dochód pasywny

Najbardziej pracochłonny pomysł na liście. Wiąże się on z konsekwentnym budowaniem społeczności, której w przyszłości moglibyśmy zaoferować zakup naszego produktu.

Jednak może to być bardzo atrakcyjna propozycja dla osób, które nie dysponują dużym kapitałem początkowym, a posiadają jakieś szczególne umiejętności.

Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy Internet jest szeroko rozpowszechniony, mnóstwo osób korzysta z mediów społecznościowych. Poprzez regularne publikacje wartościowych treści można zbudować zaufaną społeczność.

Potrafisz majsterkować, szyć na maszynie, sklejać modele samolotów, uprawiać ogród, projektować wnętrza, programować, itd, itd? Możesz na bazie swoich umiejętności stworzyć społeczność, której z czasem zaoferujesz stworzony przez siebie produkt taki jak kurs online, szkolenie stacjonarne, książkę, własny produkt, konsultacje.

 

 

W co zainwestować?

 

10 pomysłów na dochód pasywny

 

 

Obecnie skupiam się na ostatnim punkcie, czyli własnym produkcie. Poprzez tworzenie bloga, vloga, listy mailingowej, fanpage oraz grupy na facebooku, konsekwentnie buduję społeczność poprzez dostarczanie wartości.

Na liście moich celów znajduje się także napisanie e-booka. Będę go tworzyć w roku 2018 i będzie to kolejny element budowania społeczności gdyż planuję, że e-book będzie darmowy.

Jeśli chodzi o pomysły na własny produkt, na którym można by zarabiać są to na przykład: kurs online, książka, dostęp do dodatkowych materiałów, pośrednio również Patronite, afiliacja, reklamy, konsultacje.

 

Najpóźniej w przyszłym roku, czyli w 2018 będę chciał zakupić nieruchomość. Nie wiem jeszcze co wybiorę. Póki co rozważam każdą opcję, a przyszły wybór będzie uzależniony w dużej mierze od przyszłych dochodów.  Aktualizacja: w listopadzie 2017 roku zakupiłem nieruchomość w celach inwestycyjnych. Na początku przyszłego roku opiszę w szczegółach cały proces.

 

Co Ty myślisz o budowaniu dochodu pasywnego poprzez tego rodzaju inwestycje? Masz może doświadczenia w inwestowaniu w nieruchomości lub inne dochody pasywne?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *