Planner dnia do wydrukowania

 

Pamiętasz wpis Jak zyskać więcej czasu? Wspominałem w nim, że zapisywanie myśli, pomysłów, zadań na bieżąco eliminuje możliwość zapomnienia o czymś. Pisałem również, że warto planować nowy dzień już wieczorem, aby rano wstać i od początku wiedzieć co należy zrobić.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Aby jeszcze bardziej pomóc Ci w organizacji dnia, stworzyłem super prosty planner, z którego sam każdego dnia korzystam. W prostocie siła 🙂

 

 

Jak dobrze zaplanować dzień?

 

Planuj wieczorem

 

Planner dnia

 

Jak dobrze planować? Przede wszystkim – wieczorem, dzień wcześniej.

Czasami nie uda się wykonać wszystkich czynności danego dnia, więc wieczór to jest dobry czas na podsumowanie dnia i zaplanowanie kolejnych zadań na nowy dzień.

 

Więc jak te zadania planować? Od jakiegoś czasu planuję zadania korzystając z prostego narzędzia – kartki papieru oraz długopisu, które leżą zawsze obok laptopa.

Na podstawie obserwacji, tego co notuję, tego co muszę mieć na widoku, stworzyłem bardzo prosty planner dzienny, który znajdziesz nieco niżej.

Dzięki niemu zawsze mam przed sobą zadania do wykonania, a więc nie ma możliwości, abym o nich zapomniał. Mam zaplanowane również menu na dany dzień, a więc nie tracę czasu na myślenie, co ugotować na obiad 🙂

Oczywiście ten planner może stanowić inspirację. Na jego podstawie możesz stworzyć swój lub wpisać w google „planner dzienny” i wyskoczy kilkaset wyników.

 

 

Zapisz trzy zadania na dany dzień

 

Planner dnia

 

Zapisuję trzy zadania, które powinny być wykonane w kolejnym dniu. Nie jest to zbyt mało, ani zbyt dużo. Jednak pracując na etacie i wracając do domu przed godziną 17, zostaje tylko kilka godzin na wykonanie zaplanowanych zadań.

Zatem, aby nie czuć się przytłoczonym ilością zadań oraz, aby mieć pewien zapas czasu na wypadek pojawienia się innych spraw do załatwienia, skupiam się na trzech zadaniach.

Z kolei wśród tych trzech zadań jedno stanowi priorytet. Zadanie to musi być wykonane danego dnia. Jest to sprawa najważniejsza.

Słowo „priorytet” ostatnimi czasy jest zdecydowanie źle rozumiane. Powszechnie mówi się o priorytetach, czyli najważniejszych zadaniach, które muszą być na wczoraj zrobione lub o wysokim lub niskim priorytecie.

Tymczasem „priorytet” pochodzi od łacińskiego „prior”, czyli „pierwszy”. Natomiast według sjp.pwn.pl priorytet to „pierwszeństwo przysługujące lub przyznane czemuś”.

 

 

Planner dnia do wydrukowania

 

 

Planner dnia

 

Pod tym linkiem możesz pobrać pdf: Planner dzienny

 

Jak widzisz, planner jest bardzo prosty. Możesz zdecydować się wydrukować go lub korzystając z kartki papieru, przepisać go.

Na górze jest miejsce do zapisania dnia tygodnia.

Następnie, zgodnie z tym co pisałem nieco wyżej, jest miejsce do zapisania trzech zadań na dany dzień. Jedno z tych zadań należy zaznaczyć jako priorytetowe.

W ciągu dnia pojawia się mnóstwo myśli w naszej głowie (podobno aż 70.000). Warto je zapisywać, aby odciążyć mózg od przechowywania tych myśli. Jak cały czas powtarzam: Umysł powinien służyć do twórczego myślenia, a nie do trzymania informacji.

W ostatniej sekcji znajduje się manu na cały dzień. Zdziwisz się jak dużo czasu zaoszczędzisz, wiedząc wcześniej jakie posiłki masz do przygotowania.

 

Tylko tyle i aż tyle. Przez długi czas testowałem różne rozwiązania pomagające w planowaniu dnia: kalendarze elektroniczne, tradycyjne kalendarze roczne z podziałem na dni, elektroniczne listy zadań.

 

Jednak w moim przypadku, najprostsze rozwiązanie okazało się najlepsze. Stosuję je jednak tylko do planowania dziennego. Cele średnio i długoterminowe oraz długą listę zadań i pomysłów nie wymagających natychmiastowej realizacji, przechowuję w aplikacji Nozbe.

 

W jaki sposób Ty planujesz dzień? Testujesz planner zaproponowany przeze mnie czy może masz własne metody i narzędzia? Zapraszam również do zadawania pytań. Napisz proszę w komentarzu.

 

Dziękuję za przeczytanie tego wpisu i życzę Ci wspaniałego oraz dobrze zorganizowanego dnia 🙂

 

Komentarz do “Planner dnia do wydrukowania

 • Luty 3, 2017 o 7:53 am
  Permalink

  Pobrałam planer, wypróbowałam.
  Wypełniłam go rano
  Punkt pierwszy jest najlepszym motywatorem.
  Dodałam do niego jedną kolumnę” jakie korzyści może mi przynieść wykonanie zadania również w długookresowej perspektywie ”
  np. nauczenie się nowych słówek angielskiego -> biegły angielski

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *