Plan celów finansowych [szablon do pobrania]

 

Styczeń powoli się kończy. Jak wyglądają Twoje postanowienia noworoczne? Pamiętasz jeszcze o nich?

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Tworząc postanowienia, powinieneś uwzględnić sferę finansów osobistych. Mając ten temat pod kontrolą, zwiększasz poczucie bezpieczeństwa oraz pewności siebie.

O dziwo, wiele osób nie posiada żadnych oszczędności, nie mówiąc już o oszczędzaniu na emeryturę, a więc można przypuszczać, że ich zainteresowanie finansami osobistymi jest co najwyżej znikome.

Według badania Deutsche Banku 72% ankietowanych Polaków nie odkłada na emeryturę. W badaniu TNS Polska sprzed dwóch lat 40% respondentów przyznało, że niczego nie odkłada i nie inwestuje. W miarę regularnie odkładało tylko 16%, a regularnie zaledwie 2%¹.

Jeśli znajdujesz się wśród osób, które do tej pory nie oszczędzały lub oszczędzały, ale nieregularnie, to chciałbym zaproponować Ci prosty szablon excel, dzięki któremu będziesz mógł zdefiniować swoje cele finansowe oraz na bieżąco śledzić postępy w oszczędzaniu.

 

Po co tworzyć cele finansowe?

Każdy ponosi kilka regularnych wydatków w roku: ubezpieczenie samochodu, wakacje, prezenty. Zgodzisz się ze mną, że te koszty można z dużym wyprzedzeniem przewidzieć. Powiedzmy zatem, że każdego roku w grudniu, potrzebujesz na prezenty 1000 zł.

 

Pojawiają się trzy scenariusze:

  • płacisz z bieżących pieniędzy. Jeśli w danym miesiącu na wszystko Ci wystarcza to świetnie. Jeśli nie, to już nieco gorzej
  • zaciągasz pożyczkę (u rodziny lub w banku)
  • odkładałeś 100 zł miesięcznie i nie musisz martwić się o sfinansowanie wszystkich prezentów

 

Brak pieniędzy wywołuje nie tylko mniejsze poczucie własnej wartości oraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa. To także temat do kłótni w domu.

Czy nie lepiej zatem temu zaradzić?

 

 

Plan celów finansowych

 

Plan celów finansowych

 

Po kliknięciu w obrazek, będziesz mógł pobrać plik excel.

 

Jak widzisz, szablon jest dość prosty. Zdefiniowałem w nim określone cele, na które zbieram pieniądze oraz kwoty, jakie chcę uzbierać.

Moje cele finansowe są zgodne z metodą SMART, którą stosuje się przy ustalaniu celów. A więc cele są konkretne, szczegółowe, mierzalne, określone w czasie.

 

 

W jaki sposób oszczędzać?

 

W jaki sposób oszczędzać?

 

 

Cele finansowe, które znajdują się w szablonie, który pobrałeś, są moimi prawdziwymi celami finansowymi.

Każdy cel finansowy (z wyjątkiem emerytury oraz poduszki finansowej) stanowi jedno subkonto oszczędnościowe w banku ING (tzw. „OKO – otwarte konto oszczędnościowe). Na początku każdego miesiąca, zaraz po otrzymaniu wypłaty, przelewam określone kwoty na każde subkonto.

To jest jedna z najważniejszych zasad oszczędzania – „płacić sobie” na początku każdego miesiąca. Gdy będziesz zwlekać z przelewem na konto oszczędnościowe do końca miesiąca, może się okazać, że do tego czasu wydasz już wszystkie pieniądze i nie będzie z czego wykonać przelewu.

Dlaczego nie inwestuję tych pieniędzy? Z wyjątkiem emerytury oraz poduszki finansowej (fundusz na inwestycje jest na razie zbyt skromny, aby jakiekolwiek inwestycje realizować), każdy cel jest krótkoterminowy, tzn. pieniądze wybieram z danego konta przynajmniej raz w roku, a więc musze mieć do nich łatwy i szybki dostęp.

 

 

Poduszka finansowa

 

Środki zgromadzone na koncie „poduszka finansowa” lokuję w bardzo bezpieczne lokaty terminowe i robię to głównie wtedy, gdy pojawiają się interesujące promocje. Do tych środków nie muszę mieć łatwego oraz szybkiego dostępu.

Obecnie mam konto Godne Polecenia w BZWBK oprocentowane na 4% rocznie (przy spełnieniu warunków promocji, które obowiązywały przy zakładaniu konta).

 

 

Emerytura

 

Środki zgromadzone na koncie „emerytura” inwestuję poprzez IKE (Indywidualne Konto Emerytalne w NN Investment).

Nie liczę na emeryturę z ZUS. Wolę wziąć sprawy w swoje ręce i powoli oraz regularnie pracować na własną emeryturę.

Dlaczego IKE? Ten temat świetnie opisał Marcin Iwuć na swoim blogu. Jeśli interesuje Cię oszczędzanie na własną emeryturę poprzez IKE to zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu.

 

Struktura mojego portfela to:

  • 95% – NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych
  • 5% – NN Obligacji

 

 

Z oszczędzaniem jest tak samo jak z celami życiowymi. Mając cele, staramy się je realizować.

Oszczędzanie dla samego oszczędzania niekoniecznie jest motywujące. Oszczędzanie na wakacje lub oszczędzanie na wspaniałą, bezpieczną przyszłość już ma większy sens. A im wcześniej zaczniesz, tym więcej będziesz w stanie zaoszczędzić.

 

 


¹http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlaczego-Polacy-nie-oszczedzaja-7481848.html

Komentarz do “Plan celów finansowych [szablon do pobrania]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *