Okazywanie wdzięczności może zmienić Twoje życie

 

Byłeś w ostatnich dniach za coś wdzięczny? Pamiętasz za co? Pamiętasz jak czułeś się gdy okazywałeś wdzięczność?

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Jeśli nigdy wcześniej nie okazywałeś wdzięczności, takiej prawdziwej, szczerej, to dzisiaj powiem Ci dlaczego warto to zmienić. Ponieważ okazywanie wdzięczności może zmienić Twoje życie na lepsze i jest zdecydowanie lepsze od narzekania.

 

Wiem, że brak narzekania może wydać się taki niepolski. Często daje się słyszeć narzekanie na pogodę, na psa, który szczeka o 6 rano, na korki na drogach, na sytuację w kraju, itd.

Tylko co to narzekanie daje?

Wydaje mi się, że dzięki temu można jedynie wprowadzić siebie oraz innych w zły nastrój. Złe emocje przyciągają jeszcze więcej złych emocji. Zaczyna się od pogody, a kończy na kłótni o politykę lub coś podobnego.

A gdyby odwrócić nieco postrzeganie świata? Zamiast narzekać na pogodę można docenić piękne słońce lub deszcz. Zamiast narzekać na psa, który szczeka o 6 rano, można nazwać go naszym budzikiem i zacząć wcześniej wstawać.

 

Chcesz więcej możliwości okazywania wdzięczności? Proszę bardzo.

 

 

Okazywanie wdzięczności może zmienić Twoje życie

Za co okazywać wdzięczność?

 

Za wszystko! Rozejrzyj się, gdziekolwiek teraz jesteś. Co widzisz?

No właśnie – widzisz! Już za samą możliwość widzenia można okazać wdzięczność. Czymś cudownym jest móc dostrzegać świat wokół, wszystkich ludzi, naturę, kolory, itd. Jest to bezcenny dar, na który nikt nie zwraca nawet uwagi, ponieważ większość z nas traktuje swój wzrok jako coś oczywistego.

Powiem na swoim przykładzie, za co ostatnio okazałem wdzięczność. Oczywiście każdy musi odnieść do własnej sytuacji. Jednak wierzę, że każdy jest w stanie znaleźć coś pozytywnego w swoim życiu.

 

 • za wypicie pysznej kawy. Możliwość poczucia jej wspaniałego aromatu. Możliwość znalezienia czasu na jej wypicie i delektowanie się jej smakiem.
 • za bieganie. Możliwość biegania. Za zdrowie, które mi na to pozwala. Za miejsce, w którym biegam. Jest zielono, czysto, ładnie, bezpieczenie. Możliwość spotkania innych biegaczy oraz uśmiechnięcia się do nich. Możliwość obserwowania wspaniałego zachodu słońca.
 • za czytanie. Możliwość nauki, poznania nowych zagadnień. Za pieniądze, które zarabiam i dzięki którym mogę pozwolić sobie na zakup książki.

 

Sytuacji, za które można okazać wdzięczność jest tak wiele, że to aż smutne, że tak rzadko są one zauważane.

 

 

 

Jak okazywać wdzięczność?

 

 

 • W myślach

Zatrzymaj się na chwilę. Jeśli czytasz to zdanie to przestań na moment. Zastanów się jak przebiegł Twój dzień. Kogo spotkałeś. Co robiłeś. Znajdź cokolwiek, za co możesz okazać wdzięczność.

 

 • W formie dziennika

Ja praktykuję tę formę okazywania wdzięczności. Każdego wieczora wypisuję w dzienniku, który prowadzę od kilku miesięcy, trzy rzeczy, za które jestem wdzięczny. Pisanie dziennika stało się moim nawykiem, więc nie mam problemów z codziennym jego pisaniem.

Zastanawiam się jak minął dzień i co było w nim pozytywnego. Zapisuję to. Czasami dopisuję szczegóły danej sytuacji (przykłady podałem powyżej).

Lubię też wracać do poprzednich wpisów, szczególnie gdy trafi się gorszy dzień. To daje mi poczucie, że moje życie jest wspaniałe ponieważ każdego dnia przytrafiały mi się pozytywne sytuacje.

 

 • Osobiście

Od czasu do czasu możesz osobiście powiedzieć osobom z Twojego najbliższego otoczenia, że jesteś wdzięczny, za ich obecność w Twoim życiu. Możesz docenić najdrobniejsze przejawy troski z ich strony takie jak: przyniesienie koca, gdy było Ci zimno lub pójście z psem, gdy byłeś zmęczony.

Taka forma wdzięczności sprawi ogromną radość obojgu.

 

 

 

Co daje okazywanie wdzięczności?

 

 

 • zauważasz mnóstwo dobra i pozytywów w swoim życiu
 • zaczynasz mieć bardziej pozytywne nastawienie
 • zaczynasz przyciągać pozytywne sytuacje i pozytywnych ludzi
 • zaczynasz żyć „tu i teraz” i nie gonisz ciągle za marzeniami, ponieważ doceniasz to, co już masz

 

Istnieje coś takiego jak Prawo przyciągania. Omówię je dokładniej przy okazji osobnego wpisu. Teraz chciałbym jedynie o nim wspomnieć.

Zgodnie z Prawem przyciągania, przyciągamy do swojego życia to, na czym się skupiamy. Będąc wdzięcznym, skupiamy się na tym, co dobre w naszym życiu, a więc będziemy zauważać jeszcze więcej dobra i jeszcze więcej tego dobra przyciągniemy.

 

 

 

Okazywanie wdzięczności może zmienić Twoje życie

 

 

Kiedyś nie mieliśmy tego co teraz. Możliwe, że kiedyś marzyliśmy o tym, co mamy teraz, o tym kim jesteśmy teraz, o tym gdzie jesteśmy teraz. W końcu doszliśmy do tego momentu, gdzie jesteśmy teraz. Będąc w tym miejscu nadal za czymś gonimy, nadal za czymś marzymy i nie zauważamy, że nasze przeszłe marzenia zostały spełnione.

 

Skoro nie potrafimy być wdzięczni za to gdzie jesteśmy teraz, po co gonimy za kolejnymi marzeniami skoro za nie również nie będziemy wdzięczni gdy je osiągniemy?

 

Dziękuję Ci wspaniały czytelniku, za przeczytanie tego wpisu. Jestem ogromnie wdzięczny, że trafiłeś na mojego bloga, że czytasz ten wpis.

 

A za co Ty jesteś dzisiaj wdzięczny?

 

 

2 thoughts on “Okazywanie wdzięczności może zmienić Twoje życie

 • Lipiec 7, 2017 o 10:23 am
  Permalink

  🙂 Warto nastawiać sie pozytywnie od samego rana, bez względu na wszystko i być wdzięcznym za to co się ma. Polecam ksiażkę „Sekret”

  Odpowiedz
  • Lipiec 11, 2017 o 7:14 pm
   Permalink

   Zarówno książka jak i film o tym samym tytule warto znać 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *