Kiedy planuję przejść na emeryturę?

Na wstępie chciałbym uprzedzić, że będzie to dość kontrowersyjny wpis. Na pytanie „kiedy planuję przejść na emeryturę?” odpowiadam: nigdy.

Tym wpisem będę chciał pokazać inny punkt widzenia. Z mojej perspektywy nie ma znaczenia czy na emeryturę będę mógł przejść w wieku 50 lat czy w wieku 80 lat. Po prostu w ogóle nie chcę przechodzić na emeryturę.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

 

Czy warto przejść na emeryturę?

 

Powszechnie przyjęty model wygląda następująco: pracujemy przez najlepsze lata naszego życia, w pracy którą niekoniecznie lubimy, za pieniądze, które niekoniecznie nas satysfakcjonują, aby po x-latach przestać pracować (czyli z dnia na dzień przestać robić coś co robiliśmy całe życie) i żyć za pieniądze otrzymywane od państwa.

A co jeśli okaże się, że to, co co czekaliśmy całe życie, czyli upragniona emerytura nie okaże się wcale taka ciekawa? A co jeśli pieniądze, które będziemy otrzymywać na emeryturze będziemy musili wydawać na leczenie chorób, których nabawiliśmy się w pracy, której nie lubiliśmy, i która dodatkowo nam szkodziła?

 

kiedy przejść na emeryturę

 

 

 

Nowa definicja słowa „emerytura”

 

Po co czekać na emeryturę, robiąc to, co może nie do końca jest przez nas lubiane? A na emeryturze może się okazać, że siedzenie w domu i nie posiadanie większych celów, odpoczynek od pracy to niekoniecznie jest to o czym marzyliśmy?

Może lepiej byłoby już teraz zaprojektować swoje idealne życie i próbować do niego dążyć robiąc sobie po drodze tzw. mini emerytury? Przez mini emerytury mam na myśli realizację swoich celów i marzeń.

Jeśli chodzi o emeryturę to mam dwa podstawowe założenia:

 • Nie liczę na emeryturę z ZUS
 • Chcę pracować jak najdłużej

 

Pierwszego punktu chyba nie trzeba tłumaczyć. Wolę wziąć sprawy (w tym przypadku swoją finansową przyszłość) w swoje ręce, zamiast liczyć, że ktoś mi coś da.

Drugi punkt może być mniej oczywisty. Prawdopodobnie większość osób, która myśli o emeryturze, myśli o odpoczywaniu, może nawet podróżowaniu, pielęgnowaniu ogrodu, itp.

Ja również o tym myślę 🙂 Jednak dlaczego przy okazji pozbawiać się możliwości pracy, bycia aktywnym zawodowo i robienia tego co się lubi?

 

 

Jaka będzie moja emerytura?

 

Chciałbym w tym momencie przestać używać słowa emerytura. Już teraz realizuję swoje cele oraz marzenia, a więc już nie muszę czekać do 65 roku życia. Będę jedynie rozwijać to co robię obecnie, aby za jakiś czas przestać pracować dla pieniędzy.

Moje życie opieram na trzech filarach:

 

Filar pierwszy – ZDROWIE I WITALNOŚĆ

Dziwią mnie reakcje innych osób, gdy mówię, że na emeryturze chciałbym być aktywnym sportowo. Zdrowie mamy jedno i warto o nie dbać. Jeśli ktoś w młodszym wieku myśli, że na emeryturze będzie mniej sprawny niż teraz to prawdopodobnie żyje w zgodzie z takim stwierdzeniem i niekoniecznie dba o swoje zdrowie.

Wizja życia na emeryturze i spędzania czasu w kolejkach do lekarza nie wydaje mi się atrakcyjna.

Dlatego już teraz żyję zdrowo i dbam o siebie.

Zdrowe odżywianie (ale bez przesady), które polega na nie jedzeniu fast-foodów, nadmiaru słodyczy, tłustych potraw, itp oraz na jedzeniu niskoprzetworzonych, lokalnych (najlepiej wiejskich lub wytworzonych samodzielnie) produktów.

Sport, czyli regularne treningi. Moja praca na etacie oraz działalność w internecie są połączone z długimi godzinami spędzonymi przed ekranem komputera. Dlatego też staram się robić regularne przerwy podczas pracy przy komputerze w czasie których piję wodę. Ponadto 3-4 razy w tygodniu uprawiam jakiś rodzaj sportu (bieganie, tenis, squash) oraz każdego dnia rano ćwiczę jogę lub jeżdżę na rowerze.

Otaczam się pozytywnymi ludźmi, wydarzeniami, emocjami. Do mojego życia dopuszczam tylko pozytywy starając się unikać lub eliminować te negatywy. Dlatego też nie oglądam telewizji oraz nie słucham radia (unikając w ten sposób wiadomości). Nie przebywam z negatywnymi ludźmi, którzy narzekają, marudzą, obgadują innych. Ponadto prawie każdego dnia medytuję.

Dzięki temu, że jestem zdrowy mogę rozwijać drugi filar.

 

Filar drugi – ROZWÓJ [CDSI]

Przede wszystkim chcę pracować jak najdłużej, a najlepiej całe życie.

Podczas gdy jedni mają przed oczami straszną wizję pracy przez długie lata, do której trzeba chodzić i której się nie lubi, to ja mam przed oczami wizję moich projektów, które lubię, które realizuję i które na mnie zarabiają. Co to może być? Na przykład ten blog – uwielbiam tworzyć nowe wpisy, uwielbiam rozmawiać z ludźmi o tym, co w tych wpisach przekazuję, uwielbiam wymieniać pomysły, uwielbiam spotykać ludzi o podobnym światopoglądzie. A to tylko jeden z projektów 🙂

Nie muszę czekać na emeryturę. Ja już teraz robię to co lubię.

Pod skrótem CDSI, kryje się ciągłe doskonalenie siebie i innych (zaczerpnięte z książki „Obudź w sobie olbrzyma). Rozwój osobisty uważam za jeden z kluczowych obszarów w życiu.

Mniej więcej do czasu ukończenia szkoły średniej czy studiów każdy z nas się rozwija. Uczymy się nowych umiejętności, zdobywamy nową wiedzę, poznajemy nowych ludzi. Niestety im jesteśmy starsi tym bardziej ten rozwój wyhamowuje, aż w końcu zatrzymuje się lub wręcz się cofa…

A przecież uczenie się jest fascynujące, szczególnie jeśli robimy to dla siebie, a nie dla ocen w dzienniku. Poprzez rozwój osobisty możemy uporządkować swoje finanse, lepiej zrozumieć swoje emocje oraz emocje innych ludzi, możemy poznać swoje cele oraz życiową misję, możemy nauczyć się negocjacji, zarządzania, marketingu, malowania, śpiewania, biegania, itd.

Rozwijając się stajemy się najlepszą wersją siebie. Będąc najlepszą wersją siebie możemy dawać innym to, co mamy najlepsze.

Dzięki rozwojowi mam lepszą świadomość na temat własnego zdrowia oraz na temat swoich finansów, co pozwala mi rozwijać trzeci filar.

 

Filar trzeci – FINANSE

Moim celem jest finansowa niezależność. Nie chcę uzależniać swoich finansów od pracodawcy, od państwa lub od kogokolwiek innego. Jestem młody, pełen pomysłów, a więc chcę wykorzystać ten czas na naukę oraz rozwój wielu umiejętności, na bazie których zrealizuję konkretne inwestycje, które w przyszłości będą generować pieniądze.

Systematycznie buduję swoją wiedzę z zakresu finansów, a także rozwijam portfel inwestycyjny, który docelowo będzie wyglądać tak:

 • IKE – Indywidualne konto emerytalne (docelowo chcę zebrać tutaj dość dużą kwotę)
 • nieruchomości
 • pozostały dochód pasywny (strony internetowe, własne produkty, własna działalność, której będę jedynie właścicielem)

Budując powyższy portfel inwestycyjny nie będę musiał czekać do 65 roku życia, aby czerpać zyski. Prawdopodobnie dużo wcześniej osiągnę konkretne dochody, które pozwolą mi na finansowanie bieżących potrzeb oraz dalsze inwestowanie, którego celem będzie taki miesięczny dochód, który pozwoli mi nie myśleć o pieniądzach, a pozwoli skupić się na realizacji swoich pasji oraz różnych pomysłów.

Pieniądze zgromadzone na IKE odkładam ze względu na optymalizację podatkową. Jednym z głównych założeń IKE jest brak podatku Belki od osiąganych zysków pod warunkiem, że nie wybierzemy zgromadzonych na rachunku pieniędzy przed ukończeniem 60 roku życia oraz będziemy dokonywać wpłat na rachunek co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych (więcej szczegółów znajdziesz na blogu Marcina Iwucia: OSZCZĘDZANIE NA PODATKACH DZIĘKI IKE ORAZ IKZE)

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z moich celów publicznych. Póki co odkładamy pieniądze na zakup pierwszego mieszkania pod wynajem.

Pozostały dochód pasywny będzie realizowany poprzez moją działalność internetową oraz rozwój przyszłej firmy.

Dzięki temu, że mam uporządkowane sprawy finansowe, mogę dokonywać świadomych, dobrych jakościowo zakupów żywnościowych oraz finansować własny rozwój.

 

Jaką masz wizję swojej przyszłości?

 

Jaki masz plan na przyszłość? Planujesz emeryturę w wieku 65 lat (lub jakimkolwiek innym wieku)? Odkładasz samodzielnie na swoją przyszłość? Czy może masz podejście podobne do mojego?

Bardzo jestem ciekaw Twojej wizji przyszłości i podejścia do tego tematu 🙂 

 

 

 

6 thoughts on “Kiedy planuję przejść na emeryturę?

 • Luty 4, 2018 o 1:13 am
  Permalink

  Bardzo fajny wpis. Ogólnie prześledziłem Twoje vlogi i kilka postów tutaj i na pewno będę odwiedzał 🙂 Btw, nie wyobrażam sobie nie czytać/słuchać wiadomości. Ogólnie dostrzeganie i dopuszczanie do siebie tylko pozytywów w życiu jest… groźne. Oczywiście należy być pozytywnie nastawionym do życia i być optymistą, ale świat to niestety również problemy, na które czasami warto zwrócić uwagę.

  Odpowiedz
  • Luty 5, 2018 o 6:56 pm
   Permalink

   Dziękuję Ci Ronnie 🙂

   Co do czytania i słuchania wiadomości. Z jakiego źródła korzystasz?
   Ja mam ten problem, że wchodząc na TVN24 lub Onet jest tam cała masa informacji, których nie chcę czytać (ilość zabitych, pijanych, kłótnie polityków, itd) lub też te informacje są za bardzo zniekształcone. Szukam dobrego, rzetelnego źródła informacji. Możesz coś polecić?

   A co do dopuszczania tylko pozytywów do siebie – miałem tutaj na myśli selekcję informacji i skupienie się nad tymi informacjami, które są mi potrzebne w danym momencie i które mogą pomóc mi w jakiś sposób. Czyli jeśli tworzę sklep internetowy chcę czytać o marketingu online, ecommerce, trendach w sprzedaży, itd, a niekoniecznie o tym, że Kaczyński coś tam powiedział i kogoś obraził.

   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 • Maj 10, 2017 o 9:29 am
  Permalink

  Jak zwykle bardzo dobry wpis. No i przede wszystkim szczery. Dajesz swoje myśli, dobre pomysły innym. Za Free. Tylko korzystać. Dzięki że jesteś. Takich ludzi świat potrzebuje. Bezinteresowne dobre słowo. Bądź zawsze.

  Odpowiedz
  • Maj 11, 2017 o 9:53 am
   Permalink

   Dziękuję 🙂
   Jeśli coś jest wartościowe i może innym pomóc podnieść jakość życia to warto się tym dzielić.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *