Jak zyskać więcej czasu?

 

Obok mojego komputera wisi kartka, na której jest napisane następujące zdanie: „Prezydent USA czy szef Apple też mają tylko 24 godziny na dobę”.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

To zdanie uświadamia mi dwie rzeczy:

 

 • powinienem lepiej wykorzystywać swój czas, aby osiągnąć swoje cele
 • doba ma tylko 24 godziny i należy robić rzeczy najważniejsze

 

Tylko pomyśl, każdy z nas ma tyle samo czasu: bezdomny, kolega z pracy, sąsiad, szef, Papież, Tom Hanks, Donald Trump. Dlaczego niektóre osoby odnoszą sukces, a inne nie? Dlaczego niektórym osobom wiecznie brakuje na wszystko czasu, a inni na wszystko ten czas znajdują?

 

Decyduje o tym sposób w jaki wykorzystywany jest czas.

 

Jak zyskać więcej czasu

 

Powiem Ci coś brutalnego – nie masz szans, aby w swoim życiu zrobić wszystko, co chcesz i co musisz zrobić. Każdego dnia dochodzą nowe obowiązki, nowe plany, nowe możliwości. Lista Twoich rzeczy do zrobienia i miejsc do odwiedzenia zamiast być coraz krótsza, wydłuża się.

A czasu jest coraz mniej.

Musisz więc wybierać. Decydować, które z tych spraw są dla Ciebie najważniejsze i ograniczać lub eliminować te, które nie mają dla Ciebie znaczenia.

 

Z czasem jest trochę jak z pieniędzmi, które w ciagu miesiąca rozchodzą się nie wiadomo na co. Dopiero gdy zacznie się spisywać wydatki i prowadzić budżet, można się przerazić ile pieniędzy marnuje się na nieprzemyślane wydatki.

Możliwe, że dopiero po przeczytaniu tego wpisu i zastosowaniu chociaż kilku pomysłów w nim zawartych zdasz sobie sprawę, że czas do tej pory przeciekał Ci przez palce przy jednoczesnym jego ciągłym braku i że mimo wszystko można zyskać go nieco więcej.

 

Jak zyskać więcej czasu

 

 

Jak zyskać więcej czasu?

 

Oto 8 sposobów na zyskanie co najmniej kilku godzin w ciągu tygodnia. Prawdopodobnie nie każdy z nich będzie możliwi do zastosowania w Twoim życiu. Spróbuj wybrać jeden i zobacz jakie będą tego rezultaty.

 

 • planuj kolejny dzień każdego wieczora
 • zapisuj swoje myśli, zadania, pomysły na bieżąco
 • wstań wcześniej
 • wyłącz powiadomienia
 • stwórz menu na cały tydzień
 • wykorzystuj czas podczas dojazdów do pracy lub szkoły
 • prowadź zdrowy tryb życia
 • ogranicz pożeracze czasu

Poniżej znajduje się więcej szczegółów o każdym ze sposobów.

 

 

Planuj kolejny dzień każdego wieczora

 

Dobra organizacja to podstawa. Dzięki zaplanowaniu kolejnego dnia dzień wcześniej, nie musisz robić tego rano, tylko wstajesz i od razu wiesz jak dany dzień będzie wyglądać. Od samego rana nastawiasz się na wykonanie tego co jest zaplanowane.

Planując kolejny dzień wieczorem Twój mózg ma czas, aby podczas snu oswoić się z tym, co zaplanowałeś. Więc rano wstajesz i jesteś gotowy do działania.

 

Zapisuj swoje myśli, zadania, pomysły na bieżąco

 

Dzięki zapisywaniu wszystkiego, niczego nie przegapisz. Zamiast szybko i nerwowo nadrabiać stracony czas z powodu zapomnienia o czymś, na spokojnie i z wyprzedzeniem zaplanujesz sobie wszystko po swojemu.

Zapisywanie swoich spraw na bieżąco to jeden z 4 elementów zorganizowanego życia. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jak poradzić sobie z natłokiem zadań?

 

 

Wstań wcześniej

 

Nie namawiam, aby sypiać po 3 godziny dziennie i funkcjonować przez pozostałe 21 godzin na najwyższych obrotach.

Można jednak po całym pracowitym dniu pójść spać nieco wcześniej, aby rano wstać również nieco wcześniej i przez godzinę lub dwie przed rozpoczęciem pracy zrobić więcej niż w ciągu całego dnia.

Wcześniejsze chodzenie spać i wcześniejsze wstawanie jest również nieco bardziej zbliżone do naszego naturalnego rytmu dobowego, o którym w dzisiejszym świecie mało kto pamięta.

O zaletach wcześniejszego wstawania oraz o stworzeniu swojej porannej rutyny pisałem we w wpisie: Zacznij dzień o godzinie 5 rano i stwórz swój idealny poranek.

 

 

Wyłącz powiadomienia

 

Bing bing…i sięgasz po telefon. To oznacza, że Twój telefon ma nad Tobą władzę. Urządzenie rządzi Tobą.  Przykuwa Twoją uwagę od razu gdy wydaje dzwięk.

Ty natomiast odrywasz się od tego co przed chwilą robiłeś. Reagujesz na powiadomienie, przy okazji sprawdzając Facebooka, Instagram i Snapchata. W końcu, po jakimś czasie, wracasz do tego czym się zajmowałeś zanim telefon Cię od tego oderwał.

Jednak zanim odzyskasz 100% koncentracji nad swoim zadaniem, minie kolejnych kilka minut, w czasie, których będziesz nadal myśleć, o otrzymanym przed chwilą powiadomieniu.

Odwróć ten schemat. Sprawdzaj swój telefon wtedy kiedy masz na to ochotę, a nie wtedy kiedy telefon tego chce.

Dzięki temu zwiększysz swoją koncentrację na danym zadaniu, skończysz je szybciej i będzie lepiej zrobione.

 

 

Stwórz menu na cały tydzień

 

Ile razy w ciągu tygodnia zastanawiasz się co zrobić na obiad? Gdy już wpadniesz na jakiś fajny pomysł to trzeba iść lub, co gorsza, jechać do sklepu.

Tracisz czas podwójnie: na myślenie o tym co przygotować oraz na zakupy.

Tworząc menu na cały tydzień, z góry wiesz jakie posiłki zrobisz danego dnia, a będąc w weekend w sklepie, możesz zrobić zakupy na cały tydzień.

 

 

Wykorzystuj czas podczas dojazdów do pracy lub szkoły

 

A także podczas biegania, spaceru z psem, jazdy autobusem, itd. Na co ten czas można wykorzystać? Na czytanie.

Planuję niebawem napisać osobny wpis na temat ogromnych źródeł wiedzy, z której można korzystać (często za darmo) podczas zmywania naczyń lub biegania.

Tę wiedzę można czerpać z audiobooków lub podcastów.

Bardzo dużo osób jeździ do pracy samochodem. W czasie tych kilkunastu czy kilkudziesięciu minut, zamiast RMFu, który w przerwie od reklam puści czasem muzykę, można posłuchać ulubioną książkę i w ten sposób przeczytać (przesłuchać) kilka książek miesięcznie.

Ktoś powiedział, że dzięki słuchaniu audiobooków czy podcastów i jednoczesnym wykonywaniu codziennych czynności, żyje się dwa razy.

 

 

Prowadź zdrowy tryb życia

 

Gdyby się nad tym zastanowić to dbanie o siebie zajmuje czas. Trzeba lepiej dobierać produkty spożywcze. Gotować w domu zamiast jadać na mieście. Trzeba również uprawiać sport kilka razy w tygodniu.

Więc prowadzenie zdrowego trybu życia zajmuje nawet kilkanaście godzin tygodniowo.

Czy nie lepiej w drodze z pracy zjeść kilka hamburgerów na mieście, wrócić autem do domu i nie musieć zmywać po obiedzie, ani wychodzić pobiegać, tylko móc odpocząć po pracy przed telewizorem?

Oczywiście, że tak można. Ale czy warto chorować na grypę kilka razy w roku? Czy warto wydawać pieniądze na lekarstwa? Czy warto czuć zmęczenie i brak motywacji do czegokolwiek? Czy warto żyć krócej?

Uważam, że zdrowie to najważniejszy element bycia produktywnym oraz szczęśliwym.

 

 

Ogranicz pożeracze czasu

 

Czy wiesz ile czasu spędzasz na Facebooku lub oglądając filmy na YouTube? Przyjmijmy, że 3 godziny dziennie. To 21 godzin tygodniowo. 84 godziny miesięcznie. 1008 godzin rocznie.

Spędzasz 42 dni w roku w serwisach społecznościowych oglądając jak wygląda życie innych osób.

A te wielkości są mocno przeze mnie zaniżone.

Aby uświadomić sobie ile czasu zajmują serwisy społecznościowe i inne aktywności w internecie polecam zainstalować na komputerze program Rescue Time.

Czy pożeracze czasu mają pozytywny wpływ na Ciebie i Twoje życie? Czy są zbieżne z Twoimi marzeniami? Jeżeli tak to świetnie, korzystaj z nich nawet więcej. Ale jeżeli nie, to może warto ten czas spożytkować nieco inaczej?

 

A jakie są Twoje sposoby na zyskanie większej ilości czasu? Daj znać w komentarzach pod tym wpisem.

 

Aby już nie zabierać więcej Twojego czasu, chciałbym Ci podziękować za odwiedzenie mojego bloga i za przeczytanie tego wpisu.

Jeżeli wydał Ci się on interesujący podziel się nim proszę z innymi osobami. Możesz również zapisać się na newsletter, aby nie przegapić kolejnego wpisu.

Miłego dnia 🙂

 

2 thoughts on “Jak zyskać więcej czasu?

 • Grudzień 15, 2016 o 9:17 pm
  Permalink

  Tak, pożeracze czasu wciągają do swojej czasoprzestrzeni bez dna i wypluwają po długim czasie. Potem człowiek się zastanawia: jak to się mogło stać?
  Bardzo dobry artykuł!

  Odpowiedz
 • Grudzień 14, 2016 o 8:13 am
  Permalink

  nie masz szans, aby w swoim życiu zrobić wszystko, co chcesz i co musisz zrobić – dobre stwierdzenie. trzeba wybierać

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *