Jak zarządzam pieniędzmi?

Budżet domowy lub nawet samo słowo „budżet” mogą wywoływać różne reakcje. Jedni poczują się znudzeni, inni przerażeni, jeszcze inni obojętni. U mnie budżet domowy wywołuje pozytywne reakcje, którym towarzyszy skojarzenie z planowaniem, poczuciem kontroli, systematycznością.

Dzisiaj chcę pokazać, na przykładzie mojego miesięcznego budżetu, w jaki sposób zarządzam swoimi pieniędzmi. Skupię się jednak na tzw. cashflow, czyli pomiędzy jakimi kontami przelewam pieniądze i jakie jest przeznaczenie każdego konta.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

 

Jak zarządzam pieniędzmi?

 

Przejdę od razu do konkretów. Tak prezentuje się u mnie przepływ pieniędzy pomiędzy różnymi kontami.

Wszystkie moje pieniądze wpływają na jedno konto w ING. Obecnie moim największych przychodem jest wynagrodzenie z pracy na etacie, a więc w weekend po otrzymaniu wypłaty loguję się do banku i przystępuję do rozdzielania pieniędzy.

Wydatki. Na to konto przelewam stałą kwotę, którą pokrywam opłaty za mieszkanie, samochód, jedzenie, itd. Zwykłe, codzienne wydatki. Jeśli na koniec miesiąca zostanie jakaś kwota na tym koncie to przelewam ją na konto główne (czyli na koncie głównym jest to przychód), z którego następnie w nowym miesiącu rozdzielam pieniądze jak tylko wpłynie wynagrodzenie.

Inwestycje. Na to konto przelewam pieniądze, które w przyszłości będą generować pieniądze. Pieniądze na tym koncie pozwolą mi budować portfel inwestycji, który w przyszłości ma zapewnić stabilny, wysoki dochód miesięczny. Nie skupiam się zatem na inwestycjach o wysokim ryzyku i potencjalnie wysokim zysku. Obecnie koncentruję się na gromadzeniu pieniędzy i gdy kwota będzie odpowiednia, wykorzystam ją do sfinansowania określonej inwestycji. Z tego konta będę również finansować rozwój działalności gospodarczej.

Emerytura (IKE). Mam 29 lat i wiem, że na emeryturę z ZUS nie mam co liczyć. Dlatego biorę sprawy w swoje ręce. Konto „Inwestycje” służy do rozwijania nowych projektów. Konto „Emerytura” służy do odkładania pieniędzy, które będę wydawać gdy przejdę na emeryturę (o przejściu na emeryturę stworzę osobny wpis ponieważ… nie zamierzam przechodzić na emeryturę. Zamierzam natomiast zajmować się własnymi projektami tak długo, jak będę w stanie). Na emeryturę odkładam poprzez IKE (Indywidualne Konto Emerytalne w NN Investment).

Ślub. W czerwcu tego żenię się, a więc stworzyliśmy osobne konto, na które odkładamy pieniądze związane z organizacją ślubu i wesela (na ten temat stworzę przynajmniej dwa wpisy w przyszłości, łącznie z kosztami wesela). Gdy zrealizujemy wszystkie przelewy związane z weselem, to konto zostanie zlikwidowane.

Świnki skarbonki. Jest to jedno zbiorcze konto, na którym odkładam pieniądze zgodnie z różnymi celami. Wszystkie cele, na które chcę uzbierać pieniądze mam rozpisane w excelu (o moich celach finansowych pisałem we wpisie: Plan celów finansowych). To konto, to nic innego jak niegdysiejsze koperty. Gdy miałem kilkanaście lat to otrzymane kieszonkowe starałem się odkładać na różne cele. Teraz działa to tak samo. Wyznaczam cel i zaczynam odkładać pieniądze.

Wspomnę o dwóch subkontach: poduszka finansowa oraz fakap bufor:

 

  • Poduszka finansowa. Jest to najważniejsze konto w całym systemie. Bez niego nie byłoby możliwości inwestowania oraz oszczędzania. Poduszka finansowa to konto, które ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe w razie sytuacji ekstremalnych, takich jak utrata pracy, drogie leczenie, utrata mieszkania/domu. Istnieje możliwość, że tych pieniędzy nigdy w życiu nie użyję (i oby tak się stało). Chcę mieć jednak poczucie bezpieczeństwa. Docelowo na tym koncie chcę uzbierać 100.000 zł.
  • Fakap bufor. (celowo napisałem „fakap” zamiast „fuckup”) Jak tylko zbudowałem podstawową poduszkę finansową (równowartość 6-cio miesięcznych dochodów), zacząłem budować fakap bufor, czyli fundusz bieżących oszczędności. Z tego funduszu są finansowane nieprzewidziane wydatki, takie jak: mandaty, naprawa/zakup sprzętu rtv/agd, naprawy samochodu, itp. A jak wiadomo, tego typu wydatki mają miejsce w najmniej odpowiednich chwilach.

 

Kieszonkowe. Nie ma sensu wszystkiego idealnie planować i żyć licząc każdy grosz. Czasami widząc coś fajnego w sklepie, chce się po prostu to kupić. Właśnie dlatego istnieje konto „Kieszonkowe”. Pieniądze na tym koncie przeznaczone są na nieprzemyślane zakupy, z których nie trzeba się tłumaczyć.

Struktura mojego miesięcznego budżetu

 

Ile pieniędzy przeznaczam na każde konto? Zamiast konkretnych kwot, podam rozkład procentowy. Oto prawdziwa struktura mojego budżetu z zeszłego miesiąca.

struktura budżetu domowego

Jak możesz zauważyć, bardzo dużo przeznaczam obecnie na oszczędności (48%). Na tę kategorię składają się konta „Inwestycje”, „Świnki skarbonki”, „Ślub”, „Emerytura” oraz „Kieszonkowe”.
Czy po ślubie będę przeznaczać na oszczędności mniej? Nie. Chciałbym każdego miesiąca 50% dochodów przeznaczać na oszczędności. Jest to związane z różnymi celami, o których możesz przeczytać w podstronie Cele publiczne.

Jestem w stanie tak dużo przeznaczać na oszczędności ponieważ mocno ograniczyłem różne wydatki, a w szczególności zrezygnowałem z typowo konsumpcyjnego stylu życia i poszedłem bardziej w kierunku minimalizmu. Nie spędzam długich godzin w centrach handlowych, nie wydaję setek czy tysięcy złotych na ubrania, gadżety, itd. Zamiast wydawać na rzeczy, których nie potrzebuję, wolę przeznaczać je na własne cele, a zaoszczędzony czas spędzać z najbliższymi lub na rozwijaniu zainteresowań.

Zamiast wydawać na rzeczy, których nie potrzebuję, wolę przeznaczać je na własne cele, a zaoszczędzony czas spędzać z najbliższymi lub na rozwijaniu swoich zainteresowań.


Twoja opinia

 

Każdy komentarz jest dla mnie niezwykle ważny, bo to dzięki wam mogę poprawiać swoją pracę, aby dostarczać coraz lepsze materiały. Podziel się ze mną swoją opinią na temat tego wpisu. Czy jest dla Ciebie przydatny? Chciałbyś, abym napisał o czymś nieco więcej? Czekam na Twój komentarz 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *