Jak uczyć się języka angielskiego?

 

Znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach nie jest już rzadkością. W pracy to wymóg podstawowy. Poza pracą? Również. Znajomość języka angielskiego daje dostęp do ogromu wiedzy i informacji z całego świata.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Ja uczę się już angielskiego od bez mała 4 lat. I nadal nie mówię płynnie. W ciągu 4 lat uczyłem się różnymi metodami, z lepszymi lub gorszymi skutkami.

W przypadku nauki, odpowiednia metoda ma ogromne znaczenie. Niektórzy potrafią nauczyć się chodząc do szkoły językowej, inni natomiast poprzez rozmowy przez skype.

Jak uczyć się języka angielskiego? Opiszę wszystkie metody, z którymi miałem styczność w ciągu tych kilku lat.

Jak uczyć się języka angielskiego?

ESLPod

 

Od tej strony zaczęła się moja nauka na poważnie. Nie pamiętam jak tę stronę znalazłem, ale jestem za nią ogromnie wdzięczny. Dzięki niej robiłem gigantyczne postępy w nauce przy stale rosnącej sympatii do języka.

Strona działa w oparciu o podcasty, czyli lekcje w formie nagrań audio.

Każda lekcja to jeden dialog z różnych sytuacji dnia codziennego, jak na przykład: rodzina, zdrowie, biznes, rozrywka, itd.

Dialog jest czytany w zwolnionym tempie przez lektorów. Następnie, już w normalnym tempie, lektor tłumaczy cały dialog oraz wyjaśnia trudniejsze zwroty (oczywiście po angielsku – autor podcastu pochodzi z USA). Na koniec, dialog jest czytany w normalnym tempie.

Generalnie można słuchać samego podcastu. Ja jednak, wypracowałem metodę, która pozwalała mi robić postępy w każdym z obszarów: słuchaniu, pisaniu, mówieniu.

Zaczynałem od wysłuchania całego nagrania. Następnie cały dialog przepisywałem w zeszycie. Każde słówko, którego nie znałem, zapisywałem w osobnym zeszycie. Następnie czytałem na głos dialog oraz dwa poprzednie dialogi, które przerabiałem w poprzednich dniach. W ostatnim kroku powtarzałem jedną stronę z zeszytu ze słówkami.

To była dość czaso i pracochłonna metoda, ale było warto.

Niestety od jakiegoś czasu strona nie jest już darmowa (kiedy z niej korzystałem była w pełni darmowa). Jednak można skorzystać z dwóch darmowych lekcji, do czego zachęcam.

 

 

Podcasty

 

Jak uczyć się języka angielskiego

 

Przygodę z podcastami zacząłem od podcastu ESLPod. Na tyle spodobała mi się ta forma nauki, że zacząłem szukać kolejnych audycji. Znajomość angielskiego pozwalała mi zrozumieć 50%-60% treści.

Podcasty, to niewiarygodna forma nauki, która jest dostępna za darmo i z której można korzystać w wielu różnych sytuacjach: podczas spaceru z psem, podczas sprzątania, podczas malowania, gotowania, pracowania, itd.

Obecnie słucham 12 podcastów w języku angielskim. Dzięki nim, nie tylko uczę się angielskiego, ale również pogłębiam wiedzę z interesujących mnie tematów: finansów osobistych, produktywności, rozwoju osobistego, e-biznesu, psychologii.

Jak można słuchać podcastów? Najlepiej pobrać odpowiednią aplikację na smartfona. Wpisując w wyszukiwarce swojego sklepu z aplikacjami hasło: „podcast”, wyskoczy wiele pozycji. Wystarczy którąś z nich zainstalować, a następnie już poprzez tę aplikację znaleźć interesujące nas podcasty.

Ja korzystam z aplikacji Instacast. Dla systemu iOS równie dobrymi aplikacjami są Castro, Downcast czy Overcast.

 

 

Szkoły językowe

 

Jak uczyć się języka angielskiego

 

Chcąc jeszcze bardziej przyspieszyć proces uczenia się, postanowiłem pójść do szkoły językowej. Moją pierwszą szkołą była szkoła International House.

Uczyłem się w tej szkole przez 3 lata. Pierwsze dwa lata były dobrze wykorzystane. Ostatni rok nauki uważam natomiast za zmarnowany.

Jest to świetna szkoła, ucząca zgodnie z tradycyjnym podejściem, czyli wraz z podręcznikiem. Aby przyswoić dobrze gramatykę, słownictwo, słuchanie i mówienie w stopniu podstawowym i ponadpodstawowym – była to dla mnie idealna szkoła. Jednak kiedy przyswoiłem podstawy oraz trochę bardziej zaawansowanego materiału, nauka skupiła się bardziej na gramatyce i słuchaniu, niż na mówieniu.

Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb. Ja jednak, zamiast certyfikatu, chciałem nauczyć się mówić i móc stosować język angielski na co dzień.

Postanowiłem zmienić szkołę.

Wybór padł na szkołę 3lions. Był to strzał w dziesiątkę. Wybrałem kurs konwersacyjny i każda lekcja to w 60% mówienie. Odrobina gramatyki, nieco więcej słownictwa. Idealnie.

Na tym etapie znajomości języka, można było zacząć stosować to, co już się umiało i poprzez rozmowę dalej się rozwijać.

 

Szkoły językowe polecam szczególnie osobom, które rozpoczynają naukę języka. Warto solidnie przyswoić podstawy. Po roku nauki już można samemu stwierdzić czy szkoła językowa spełnia oczekiwania czy nie.

W niektórych szkołach językowych zajęcia mogą być bardzo ciekawe 🙂

 

 

Aplikacje na smartfona/komputer oraz strony internetowe

 

Jak uczyć się języka angielskiego

 

Języka można uczyć się zawsze i wszędzie. Tym bardziej teraz, kiedy smartfon jest z nami cały czas.

Czekając w kolejce do lekarza, stojąc w korku, w przerwie od pracy. Dzięki aplikacjom, wystarczy kilka minut, aby powtórzyć materiał z ostatniej lekcji. A dzięki dostępowi do internetu, można rozmawiać z ludźmi z całego świata.

 

Świetna aplikacja, nie tylko do nauki języka angielskiego, ale i każdej innej dziedziny nauki.
Metoda opiera się o kartki z obrazkami, wiec może być szczególnie dobra dla tzw. „wzrokowców”.

 

To najpopularniejsza platforma do nauki języków obcych. Poszczególne lekcje podzielone są na poziomy oraz zagadnienia. Nauka odbywa się poprzez tłumaczenie tekstów, mówienie oraz słuchanie. Dobrym motywatorem jest element społecznościowy – wraz z ukończeniem lekcji zdobywamy punkty doświadczenia.

 

Gdy Twoja znajomość języka pozwala na rozmowę na różne tematy, warto wraz z osobą na podobnym poziomie (kolegą lub koleżanką z kursu na przykład) umawiać się na rozmowy poprzez Skype.

W nauce, kluczem do sukcesu jest systematyczność; Skype eliminuje problem dojazdów w dane miejsce, gdzie odbywa się nauka. Wystarczy zdzwonić się na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Codzienne rozmowy przez ten czas przynoszą znakomite efekty.

Jeśli szukasz tematów do rozmowy przez skype to polecam skorzystać z tej strony: http://iteslj.org/questions/

 

Gdy żaden z Twoich znajomych nie uczy się języka lub też, gdy nie chcesz korzystać ze szkoły językowej, warto skorzystać ze strony italki. Dzięki niej można znaleźć partnera językowego lub nauczyciela z dowolnego miejsca na świecie.

 

 • Facebook

Na facebooku można znaleźć różne grupy językowe. Będąc jej członkiem można na bieżąco śledzić różne wydarzenia, które dzieją się w okolicy lub znaleźć partnera językowego. Grupa, która funkcjonuje w obrębie Katowic to: Language Exchange Club Katowice.

 

 

A ile Tobie zajęła nauka języka i z jakich metod korzystałeś?

 

 

 

11 thoughts on “Jak uczyć się języka angielskiego?

 • Czerwiec 27, 2017 o 1:00 pm
  Permalink

  Szkoła lincoln to jedna z najlepszych szkół językowych do jakich chodziłem.

  Odpowiedz
  • Czerwiec 28, 2017 o 6:24 pm
   Permalink

   Dzięki za rekomendację 🙂

   Odpowiedz
  • Czerwiec 22, 2017 o 7:58 pm
   Permalink

   Ostatnio skupiłem się tylko na rozmowach przez skype – niestety nie są one tak regularne jakbym chciał, dlatego też postępy w nauce są wolniejsze. Ale od lipca spróbuję takie rozmowy odbywać 2x w tygodniu 🙂

   Odpowiedz
 • Luty 21, 2017 o 5:28 pm
  Permalink

  Nauka samodzielna, niezależnie od metody, może mieć sens tylko jako doskonalenie języka, choć i tak kurs będzie doskonalszy. I zgodzę, że nauka zwłaszcza od zera lepsza będzie w szkole językowej. Próbowałem samodzielnie, ale ostatecznie wylądowałem w speak up i było zupełnie inaczej, bo łatwiej moblizujemy się ucząc się pod okiem doświadczonego lektora i innych osób. To również właściwie jedyny sposób, żeby się przełamać i zacząć mówić.

  Odpowiedz
  • Luty 21, 2017 o 7:12 pm
   Permalink

   Robi, całkowicie się z Tobą zgadzam i dziękuję za Twój komentarz.

   Zajęcia w szkole językowej, tak samo jak zajęcia tańca, szachów, itp dają właśnie tę dodatkową motywację w postaci grupy oraz nauczyciela.

   W grupie można poznać fantastyczne osoby, więc chodzenie na zajęcia to sama przyjemność.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *