Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Dobrze, aby pozostawić po sobie dobre pierwsze wrażenie. W przypadku poszukiwania nowej pracy ta zasada również obowiązuje. W tym przypadku jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że do takiej rozmowy możemy się wcześniej przygotować.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

 

Wskazówki, którymi dzisiaj się podzielę są kulisami moich przygotowań do rozmów kwalifikacyjnych. Tak się składa, że ostatnio kilka takich rozmów odbyłem i dzięki dobremu przygotowaniu przebiegły bardzo dobrze.

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

 

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 

 

  • Wiedz o jakie stanowisko się starasz

Niby banał, ale to trzeba wiedzieć, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie było dziwnych sytuacji.

 

  • Znaj wymagania na to stanowisko

Aby nie tracić czasu swojego oraz czasu rekrutera. Jeśli nie spełniasz żadnego wymagania to nie ma sensu iść na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli natomiast nie spełniasz dosłownie kilku wymagań i to tych mniej kluczowych to mimo wszystko warto próbować.

 

  • Naucz się tego co jest potrzebne na to stanowisko

Nawet jeśli jakiegoś wymagania na dane stanowisko nie spełniasz to nic nie stoi na przeszkodzie, aby się tego nauczyć.

 

  • Poznaj lepiej firmę, w której chciałbyś pracować

Warto poczytać nieco o firmie; kiedy powstała, czym się zajmuje. Później podczas rozmowy będzie można dopytać o szczegóły i okazać zainteresowanie.

 

  • Dowiedz się czegoś o osobach, z którymi będziesz mieć rozmowę kwalifikacyjną

Podobny punkt do powyższego. Obowiązuje tutaj zasada, że pracujemy z ludźmi, których lubimy. Mamy niepowtarzalną szansę już na samym początku kontaktu dać się poznać z dobrej strony. Jeśli wykażemy zainteresowanie nie tylko stanowiskiem, nie tylko firmą, ale i osobą (możliwe, że naszym przyszłym szefem), to zdecydowanie się wyróżnimy i zapadniemy w pamięć. Tutaj warto znaleźć wspólny mianownik, do którego w trakcie rozmowy będziemy mogli nawiązać.

 

  • Znajdź ciekawe informacje o firmie, w której chciałbyś pracować

Nie tylko „my”, ale też „wy”. Warto poczytać nieco więcej o firmie, o pracę w której się ubiegamy i mile zaskoczyć osobę, z którą będziemy rozmawiać jakąś ciekawostką o jej firmie. 

 

  • Przygotuj 3-5 pytań do osoby, z którą będziesz mieć rozmowę

W tym momencie również można pozytywnie zaskoczyć osobę, z którą będziemy rozmawiać. Jeśli przeczytaliśmy nieco o firmie, nieco o naszym przyszłym szefie to sformułowanie pytań nie powinno być problemem.

 

  • Przypomnij sobie swój obecny zakres obowiązków

Szczególnie najważniejsze sprawy, którymi się zajmujemy. Podczas rozmowy zwykle towarzyszy nam stres i aby nic ważnego z naszych obowiązków nam nie umknęło warto wcześniej je sobie przypomnieć.

 

  • Przygotuj 2-3 sytuacje, które potwierdzają Twoje kompetencje

Nie każdy pracuje jako kaskader lub łowca krokodyli. W przypadku takich zawodów każdy dzień jest pełen wrażeń. U innych praca może mieć nieco bardziej spokojna. Dlatego, aby nie mieć zbyt długiej chwili zawieszenia podczas rozmowy, warto wcześniej zastanowić się nad tymi nieco mniej codziennymi sytuacjami w pracy, które mogą potwierdzać nasze szczególne umiejętności.

Może to być udział w jakimś projekcie, wyjątkowo udane spotkanie z klientem, wprowadzenie usprawnienia w firmie lub nawet w naszej codziennej pracy.

 

 

Co myślisz o takim przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej? A może przygotowujesz się jeszcze inaczej? Podziel się proszę swoją opinią 🙂 

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Zapisz się, aby być na bieżąco z informacjami z bloga. Nikt nie lubi spamu, dlatego będziesz otrzymywać ode mnie tylko wartościowe treści.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.
(Post został wyświetlony 78 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *