Jak napisać pracę licencjacką?

„Pisząc pracę licencjacką będziecie de facto pisać książkę”.

 

Tymi słowami mój promotor rozpoczął pierwsze seminarium dyplomowe. Wszyscy obecni na sali studenci byli tylko jeszcze bardziej przerażeni i niepewni siebie. Wtedy nikt nie zdawał sobie z tego sprawy, ale promotor miał rację – pisanie pracy licencjackiej było jak pisanie książki.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

 

Jak napisać pracę licencjacką

 

Jestem świeżo po napisaniu swojej pracy licencjackiej i będąc świadomym trudności jakie ten projekt mi sprawił oraz wszystkich błędów jakie po drodze popełniłem, chciałbym podzielić się z wami (może nawet szczególnie z osobami, które taką pracę dopiero będą pisać) kilkoma spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Gdybym teraz miał tę wiedzę i te doświadczenia, które po drodze zebrałem, z pewnością napisałbym pracę dużo szybciej i możliwe, że dużo lepiej.

 

Jak napisać pracę licencjacką?

 

Początek i wybór tematu

 

Od tego zaczyna się cały projekt. W internecie znajdziecie mnóstwo przykładów, więc nie będę tutaj tego powielać. Bez względu czy wybierzecie sobie coś popularnego, modnego czy coś związanego z tym, czym się interesujecie, wybierzcie przede wszystkich to, o czym sami chcielibyście się czegoś dowiedzieć lub gdyby pojawiła się w internecie publikacja o wybranym przez was temacie to z przyjemnością byście ją przeczytali.

Wybrany przez was temat będzie przez was zgłębiany przez co najmniej kilka miesięcy, więc abyście się nim nie znudzili i nie mieli go zbytnio dosyć to niech będzie on dla was ciekawy.

Gdy temat zostanie przez was wybrany to w następnej kolejności będziecie musieli stworzyć plan pracy, czyli inaczej mówić – rozdziały pracy. Z tym nie powinno być problemów, gdyż są to jedynie tytuły danych rozdziałów. Gdyby miało się to okazać pomocne, poniżej zamieszczam tytuły rozdziałów z mojej pracy:

 

Rozdział I. Postawy społeczne

1. Pojęcie i charakterystyka postaw społecznych

2. Czynniki wpływające na kształtowanie się postaw

3. Pomiar postaw społecznych

4. Klasyfikacja postaw społecznych

Rozdział II. Blogosfera w przestrzeni społecznego komunikowania się

1. Istota bloga i blogosfery

2. Blogerzy jako liderzy opinii w cyberprestrzeni

3. Charakterystyka czytelników blogów

4. Blogi finansowe w Polsce

Rozdział III. Działalność bloga Michała Szafrańskiego i jego wpływ na kształtowanie postaw społecznych

1. Historia powstania bloga

2. Budowanie wizerunku i kreowanie się na eksperta

3. Charakterystyka czytelników bloga jakoszczedzacpieniadze.pl

4. Ocena wpływu bloga na postawy czytelników

 

Organizacja czasu

 

To klucz do sukcesu nie tylko w dziedzinie studiów, ale i w każdej innej. Przez złą organizację czasu kilku studentów z mojej grupy nie dokończyło pisania pracy. Nie popełniajcie tego samego błędu, szczególnie na takim etapie.

Mój pomysł z zorganizowanie całego tygodnia, tak aby mieć czas na główne zajęcia przedstawiał się wtedy następująco (wybaczcie mało czytelne pismo 🙂 ):

 

Jak napisać pracę licencjacką

 

Zacząłem od spisania wszystkich głównych czynności, którymi się zajmowałem, aby mieć jasny pogląd na sytuację (powyższe czynności oczywiście nie obejmują pracy na etacie). Następnie, wiedząc czym chcę się zająć, policzyłem ile maksymalnie czasu mógłbym spędzić nad każdym z zadań. Powyższe założenia były delikatnie mówiąc nierealne, bo oprócz nich trzeba również znaleźć czas na życie i tego wtedy nie uwzględniłem 🙂

Jednak zasada się sprawdziła: wypisać swoje zadania i określić ilość czasu jaki na każde z zadań chcemy poświęcić. Do tego momentu wszystko wyglądało zachęcająco, jednak już w kolejnym kroku popełniłem kilka błędów ponieważ starałem się wycisnąć z każdego dnia jak najwięcej i upychałem po trzy kategorie zadań na raz.

Skutkowało to bardzo napiętym terminarzem gdzie nie było już czasu na nic innego i gdy cokolwiek wypadło to powodowało to dodatkowy stres i pośpiech. Po drugie – wyznaczenie trzech dużych zadań na jeden dzień i to jedno zadanie po drugim powodowało zbytnie przeciążenie.

 

 

Jedna rzecz

 

Jedną z kategorii zadań, która na stałe zagościła w moim rozkładzie dnia jest rozwój osobisty. Składa się na niego m.in czytanie (niebawem rozwinę ten temat we wpisie na temat porannej rutyny).

W czasie pisania pracy licencjackiej byłem w trakcie czytania książki pt.: Jedna rzecz, której autorem jest Gary Keller. To jedna z lepszych książek jakie w życiu czytałem i mogę powiedzieć, iż odmieniła moje życie.

 

Jak napisać pracę licencjacką

 

Zostawię wam możliwość odkrycia wspaniałych nauk, często banalnych, ale i niewiarygodnie użytecznych jakie ta książka oferuje. Zamiast recenzji i rozpisywania się w superlatywach, napiszę tylko jeden cytat, który stanowi przesłanie książki:

 

„Skoncentruj wszystkie swoje myśli na bieżącym zadaniu. Promienie słońca nie wzniecą ognia, dopóki się ich nie skupi”
Alexander Graham Bell

 

O książce napisał również Marcin Iwuć w tym wpisie. Właśnie z jego bloga o niej się dowiedziałem. Dzięki Marcin 🙂

 

 

 

Prokrastynacja i prawo Parkinsona

 

Im dalej w przyszłość odsuwa się potencjalna nagroda, tym mniejsza jest bieżąca motywacja, aby do niej dążyć.

 

Wiem na przykładzie swoim oraz większości znanych mi studentów, że perspektywa ok. roku czasu na ukończenie pisania pracy dyplomowej (lub jakiejkolwiek innej) to zdecydowanie za dużo czasu. Bez odpowiedniej organizacji oraz siły woli i motywacji, nie ma szans na ukończenie projektu wiele tygodni przed terminem.

 

Istnieją dwa terminy, których przykłady można znaleźć wśród studentów:

Prokrastynacja – zwana również syndromem studenta, to nic innego jak odwlekanie na później, prawie w nieskończoność różnych czynności.

Projekt na studia, który trzeba oddać za 3 tygodnie? Oczywiście większość studentów, zajmie się nim dwa dni przed terminem oddania. Wynieść śmieci? No właśnie, to zna każdy 🙂

W bardzo interesujący sposób to dziwnie brzmiące pojęcie prokrastynacji wytłumaczył Tim Urban. Polecam poniższy film.

 

 

 

Prawo Parkinsona – mówi ono, że czas marnowany jest w ilościach proporcjonalnych do całego czasu, jakim w ogóle dysponujemy. To prawo można zauważyć na przykład w pracy. 8 godzin dziennie, 40 godzin w tygodniu. Mniej więcej wiedząc jakie zadania mamy do zrobienia danego dnia, wiemy, ze zwykle nie zajmą one aż 8 godzin pracy. A więc, aby wypełnić jakoś dzień chodzimy na kawę, ploteczki, nic nie wnoszące spotkania, itd.

Mimo, że w momencie pisania pracy, uważałem się za osobę dobrze zorganizowaną to też wpadłem w te pułapki.

Kończąc drugi rok studiów, miałem już wybrany temat pracy. Wtedy zakładałem, że przez wakacje zacznę zbierać materiały. Następnie, w październiku, ustaliliśmy z promotorem plan pracy (ten, który napisałem powyżej).

Wyznaczyłem sobie wtedy ambitny termin na napisania około 80% całej pracy do końca grudnia 2015, tak, aby w styczniu lub lutym przeszłego roku mieć cały projekt ukończony. Powiem krótko – wyszło jak zawsze.

Rozpoczynając pisanie pracy w październiku 2015 roku, ukończyłem ją (oddając do dziekanatu) 5 października 2016 roku. Nie jestem dumny z tego, że tak przeciągałem ten projekt, ale z pewnością jestem bogatszy o szereg doświadczeń.

 

Podsumowanie: lepsze zarządzanie sobą w czasie

 

Nie ma jednej idealnej metody, która sprawdzi się u każdego. Należy szukać tak długo, aż znajdzie się własne metody i narzędzia wspomagające naszą pracę.

W tym wpisie wspomniałem o kilku, połączonych ze sobą metodach, które mimo, że ułatwiły mi pracę to niestety nie sprawiły, że było idealnie. Mimo wszystko dzięki tym metodom praca była raczej łatwa. Wiedziałem co mam zrobić, wiedziałem kiedy mam to robić.

Jak napisać pracę licencjacką? Gdybym miał coś Ci podpowiedzieć, na pewno poleciłbym Ci rozpisać zadania nad którymi pracujesz i wyznaczyć dni oraz bloki czasowe kiedy chcesz się nimi zająć.

Gdy nadejdzie moment pracy nad danym zadaniem polecam wykorzystać technikę Pomodoro, czyli na przykład: 25 minut pracy, 5 minut przerwy i tak kilka sesji. Mając jedynie 25 minut będziesz pod wrażeniem postępów jakie wykonasz. Jest coś świetnego w technice Pomodoro, co czyni ją tak popularną wśród ludzi produktywnych.

 

Jeżeli dotarłeś aż tutaj to z pewnością nie masz problemów z prokrastynacją 🙂 Bardzo Ci dziękuję za przeczytanie tego wpisu. Ciekaw jestem jak Ty radzisz sobie z zarządzaniem sobą w czasie. Napisz proszę w komentarzu poniżej.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach oraz ekstra materiały, które będę w przyszłości tworzyć, możesz zapisać się na newsletter. Nie zwlekaj 😉

 

Życzę Ci wspaniałego dnia 🙂

 

Komentarz do “Jak napisać pracę licencjacką?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *