Jak myślą milionerzy?

 

Jak wyobrażasz sobie osobę, która jest milionerem? Zastanów się nad tym przez chwilę.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Prawdopodobnie osoba taka jest świetnie ubrana, jeździ nowym i pięknym samochodem i mieszka w wielkim i pięknym domu. W każdym razie, mniej więcej taki obraz milionerów przedstawiają nam media. Obraz milionerów nastawionych na konsumpcję na ogromną skalę.

A co jeśli jest zupełnie inaczej?

 

Sekrety (amerykańskich) milionerów

 

 

Sekrety amerykańskich milionerów

 

Obraz milionerów kreowany przez media to fikcja, żeby nie powiedzieć ściema. Bo według mediów, milioner to osoba, która każdy dzień tygodnia spędza w innym miejscu na świecie przemieszczając się jachtem lub prywatnym odrzutowcem.

A tymczasem wygląda na to, że prawdziwy milioner to osoba, którą mijasz na ulicy i nawet nie zwracasz na nią uwagi. Jest to osoba niepozorna, która kieruje się w życiu dosłownie kilkoma zasadami. Oto one:

 

1. NIE WYDAWANIE PIENIĘDZY

Jeśli nadmiernie konsumujesz i wydajesz wszystko co zarabiasz, to nigdy nie osiągniesz finansowej niezależności. Odkładając miesięcznie 1.000zł, rocznie odłożysz 12.000zł, czyli po 10 latach możesz kupić za gotówkę mieszkanie (mówiąc w dużym uproszczeniu).

 

2. INWESTOWANIE

Warto ukierunkować się na takie działania, które prowadzą do generowania dodatkowych przychodów. Na przykład we własną firmę i w dochody pasywne. Jedną z najbardziej ulubionych inwestycji milionerów są właśnie nieruchomości.

 

3. CIĘŻKA PRACA

Leżąc na kanapie i oglądając TV nie zarobisz ani złotówki. Zamiast narzekać na niskie zarobki, sytuację polityczną lub cokolwiek innego, lepiej wykorzystać siły na realizację marzeń.

 

4. SPIS PRZYCHODÓW I WYDATKÓW

Jeśli Ty nie przejmiesz kontroli nad swoimi pieniędzmi, to sprzedawcy z przyjemnością zrobią to za Ciebie.

 

 

(Prawie) Każdy może zostać milionerem

 

Po przeczytaniu książki „Sekrety amerykańskich milionerów” mój światopogląd całkowicie się odmienił. Wcześniej sądziłem, że zarabiając konkretne pieniądze można pozwalać sobie na wiele szaleństw, na które obecnie pieniędzy brakuje. Sądziłem tak, jak większość ludzi, którzy nigdy nie staną się milionerami ponieważ mają zbyt wysokie koszty życia. Łączyłem wysokie zarobki i bycie milionerem z konsumpcją.

Tymczasem obraz milionera jest zupełnie inny. Autorzy książki „Sekrety amerykańskich milionerów” przez kilkanaście lat gromadzili dane, robili badania i przeprowadzili wywiady z setkami milionerów.

Warto na początku doprecyzować definicję określenia „milioner”. Autorzy proponują, aby milionerem nazywać osobę, która zgromadziła majątek wartości co najmniej 1 miliona dolarów.

A więc kto jest milionerem? Jaki jest obraz takiej osoby?

Milionerem jest zupełnie niepozorna osoba mieszkająca w skromnym domu, jeżdżąca kilkuletnim (najczęściej kupionym jako używany) samochodem, posiadająca własną firmę, w którą angażuje średnio 50 godzin tygodniowo. Osoba taka żyje znacznie poniżej swoich możliwości, aktywnie inwestując zaoszczędzone pieniądze.

Czy ten obraz milionera jest atrakcyjny? Oczywiście, że nie. O kimś takim media nawet nie wspomną. Natomiast w Stanach takich osób jest ok. 3,5 miliona (stan na 1995 rok. Dzisiaj ta liczba jest prawdopodobnie inna). Dużo? Mało? Patrząc na obraz przeciętnego, amerykańskiego milionera, to wydawać by się mogło, że takich osób będzie więcej. Bo i zasady zdobycia miliona dolarów (lub złotych) są dość łatwe: życie poniżej swoich możliwości, oszczędzanie, inwestowanie, pracowitość.

Dlaczego w takim razie tak niewiele osób osiąga ten magiczny prób zamożności? Przez nadmierną konsumpcję.

 

Wszechobecne reklamy, coraz to większe galerie handlowe, coraz piękniejsze witryny sklepowe, coraz łatwiejsze kredyty – to wszystko sprawia, że chcemy kupować, że chcemy mieć wszystko ładne, nowe, najlepsze, najmodniejsze.

Z jednej strony, nie ma co się dziwić – każdy z nas chce dążyć do podnoszenia jakości swojego życia (w tym przypadku do coraz większego jego komfortu). Natomiast z drugiej strony jest to dziwne i przerażające zarazem – żyjemy chwilą i często robimy rzeczy na pokaz. W przypadku nadmiernej konsumpcji można powiedzieć, że kupujemy rzeczy na które nas nie stać, za pieniądze których nie mamy, aby pokazać się osobom, których nie znamy.

 

Sekrety amerykańskich milionerów

 

 

Właśnie o tym traktuje książka: „Sekrety amerykańskich milionerów”. Stara się przekonać czytelnika, stosując szereg porównań skromnych milionerów do ekstrawaganckich „bogaczy”, którzy w rzeczywistości żyją na kredyt.

Książka ukazała się na rynku po raz pierwszy w roku 1996, jednak przez ten czas, według mnie, tylko zyskała na wartości. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z hiper konsumpcją, gdzie marketing jest ważniejszy niż sama jakość produktu. Dlatego, aby całkowicie w tej konsumpcji się nie zatracić, zdecydowanie warto przeczytać „Sekrety amerykańskich milionerów” i spróbować odnieść tytułowe sekrety, do własnego życia i własnego podejścia do pieniędzy.

 

Jak myślą milionerzy?

 

Czyli podsumowując – co robią milionerzy?

 • żyją znacznie poniżej swoich możliwości
 • regularnie oszczędzają i inwestują
 • racjonalnie gospodarują swoimi pieniędzmi oraz czasem
 • prowadzą budżet domowy
 • dążą do niezależności finansowej
 • otaczają się ludźmi mądrzejszymi od siebie

 

 

A jakie Ty masz podejście do pieniędzy i konsumpcji? Jestem ciekaw czy wolisz żyć chwilą i korzystać z życia czy żyć poniżej swoich możliwości i gromadzić majątek. Podziel się proszę swoją opinią poniżej w komentarzach 🙂 

 

Moje podejście do finansów oraz przyszłości opisywałem długo przed przeczytaniem książki „Sekrety amerykańskich milionerów” (w tym wpisie: Kiedy planuję przejść na emeryturę?). Teraz, po jej przeczytaniu, to podejście stanie się jeszcze bardziej konsekwentne.

 

 

4 thoughts on “Jak myślą milionerzy?

  • Lipiec 24, 2017 o 6:25 am
   Permalink

   Dzięki Paweł 🙂
   Obecnie czytam „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Następną książką będą „Przygody przedsiębiorców. 12 klasycznych opowieści ze świata biznes”

   A co Ty czytasz obecnie?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *