Jak inwestować pieniądze?

 

Lokaty, akcje, obligacje, a może złoto? Nic z tych rzeczy. Wraz z własnym rozwojem zmieniły się moje poglądy na wiele spraw, w tym również na inwestowanie. Zacząłem poszukiwać inwestycji rozsądnych, czyli takich, które w długiej perspektywie przyniosą znaczące wyniki przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Wydaje mi się, że znalazłem takie inwestycje. Zdziwisz się jak bardzo są alternatywne, a zarazem powszechne.

 

 

Jak inwestować pieniądze?

 

Jest kilka podstawowych reguł, którymi powinien kierować się każdy, kto myśli o inwestowaniu:

 

  • NIE inwestuj, dopóki nie spłacisz wszelkich kredytów i pożyczek (z wyjątkiem kredytu hipotecznego)

Kogoś kto ma kredyt może kusić wizja dwucyfrowych zysków z inwestycji w akcje oraz spłaty tegoż kredytu z osiągniętych zysków. A co jeśli zyski będą mniejsze? A co jeśli w ogóle tych zysków nie będzie? Nie warto ryzykować. Stawka jest zbyt duża.

W tym przypadku bezpieczeństwo finansowe przede wszystkim. Wszelkie kredyty konsumpcyjne obciążone są wysokimi kosztami. Im szybciej ich się pozbędziesz, tym szybciej osiągniesz stan względnego bezpieczeństwa i będziesz mógł skupić się na kroku drugim, czyli…

 

 

  • NIE inwestuj, dopóki nie zbudujesz poduszki finansowej

Nie wyobrażam sobie życia bez posiadania poduszki finansowej. Buduję ją dopiero od nieco ponad dwóch lat, ale już zauważam ogromne zalety jej posiadania.

Przede wszystkim czuję większe bezpieczeństwo finansowe. Zawsze mam w zapasie pieniądze, które wystarczą na kilka miesięcy, bez osiągania innych przychodów w tym czasie. Dzięki temu ogromnie zwiększyła się pewność siebie. Nie boję się zmiany pracy, inwestowania we własną firmę czy też po prostu dłuższych wakacji.

Posiadanie poduszki, która przyczynia się do wzrostu pewności siebie powoduje również lepszą pozycję negocjacyjną. Przy zmianie pracy nie trzeba brać pierwszej lepszej oferty. Można szukać takiej pracy, w której będziemy zarabiać dokładnie tyle, ile chcemy, a nie tyle ile chce pracodawca.

 

 

  • inwestuj, celem ochrony kapitału (pierwsze pieniądze)

To jest moje osobiste podejście. W Twoim przypadku może mieć nieco inaczej, może masz większą skłonność do ryzyka.

Ja jednak bardzo cenię sobie bezpieczeństwo (jest ono na pierwszym miejscu na liście moich kluczowych wartości). Jestem również cierpliwy, więc nastawiam się na inwestowanie długoterminowe i magię procentu składanego.

W moim przypadku wygląda to tak, że większość pieniędzy trzymam na lokatach oraz funduszach inwestycyjnych. Mniejszą część odkładam z zamiarem na konto inwestycyjne, z którego będę w przyszłości finansować zakup nieruchomości pod wynajem (garaże, mieszkania, lokale użytkowe).

 

 

  • inwestuj w takie instrumenty, które znasz

Czy gdybyś stanął nad przepaścią i ktoś powiedziałby Ci, że na dole jest taka ogromna, miękka i przyjemna poduszka, na której wylądujesz, to czy skoczyłbyś nie widząc tej poduszki?

To mniej więcej tak jak z obiecywaniem ogromnych zysków – wszystko brzmi pięknie, ktoś z całych sił Cię zapewnia, rzucasz całe swoje pieniądze w nieznane i co się dzieje? Ogromna niepewność, stres, nerwy dlatego, że rezultat nie jest znany. Może być przyjemnie lub niekoniecznie, i poduszki na dnie przepaści może wcale nie być. Uderzysz wtedy o ziemię z całą siłą. Co wtedy z Ciebie zostanie?

Może znowu przejawia się moje zachowawcze podejście do inwestowania i mała akceptacja ryzyka, ale wydaje mi się to po prostu rozsądne.

 

Powyższe zasady nie dotyczą bezpośrednio inwestycji, którą ja każdemu polecam.

 

W co inwestować pieniądze?

 

W co inwestować pieniądze?

 

A teraz to, na co wszyscy czekali, czyli odwieczne pytanie – w co inwestować, aby osiągać fajne zyski przy małym stopniu ryzyka? Odpowiedź bardzo Cię zaskoczy.

 

Inwestuj w siebie.

Jest to jedyna inwestycja, którą polecam każdemu. Już wyjaśniam dlaczego.

 

Przykład 1 – szkolenie z negocjacji (konkretna książka, przeczytanie bloga, szkolenie online, szkolenie stacjonarne)

Dzięki szkoleniu z negocjacji możesz skuteczniej uzyskać podwyżkę, a każde nawet 100zł więcej miesięcznie to, aż 1200zł rocznie więcej – jakie środki musiałbyś zainwestować, aby po roku otrzymać 1200zł? A wyższe zarobki stanowią punkt wyjściowy przy poszukiwaniu kolejnej pracy i mało prawdopodobne, abyś miał zarabiać mniej.

Negocjacje przydają się przy różnego rodzaju zakupach, umowach, itd. Kupując samochód, mieszkanie, czyli czyniąc najbardziej kosztowne zakupy w życiu możesz również najwięcej na nich zaoszczędzić (lub stracić przy braku umiejętności negocjacyjnych).

Kupując mieszkanie za 200.000 zł przy odpowiednich umiejętnościach możesz uzyskać rabat w wysokości 10% – 20% (czyli maksymalnie aż 40.000 zł!) lub uzyskać dodatkowe korzyści w postaci na przykład miejsca parkingowego w cenie mieszkania.

I znowu, jaka inwestycja pozwoli zarobić Ci aż 40.000 zł przy poświęceniu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin na szkolenie?

 

 

Przykład 2 – zdrowy tryb życia

Pracujesz ciężko, masz stresującą pracę, którą niekoniecznie lubisz, ale też nie jest najgorsza, kredyt hipoteczny. Obecna sytuacja nie jest najgorsza, bo próbujesz inwestować, może nawet odkładasz pieniądze na emeryturę. Masz 30 lat, jesteś zdrowy. Do emerytury pozostało ponad 30 lat.

Czy mając ponad 60 lat przy obecnym, stresującym trybie życia nadal będziesz w dobrej formie? Wątpię, mimo, że życzę każdemu jak najlepiej.

Przy takim trybie życia znacząco zwiększa się ryzyko chorób w przyszłości. A leczenie jest drogie. Co z tego, ze teraz odkładasz sobie pieniądze na emeryturę, skoro będziesz musiał finansować nimi leczenie? Czyli nici z inwestycji oraz radości z życia na emeryturze.

 

A gdyby zmienić styl życia? Wiem, że nie każdy lubi sport oraz zdrowe odżywianie, ale gdyby chociaż znaleźć mniej stresującą pracę, którą po prostu się lubi i z przyjemnością do niej chodzi? Według mnie istnieją trzy składniki długiego i zdrowego życia: brak stresu, dużo ruchu, zdrowe odżywianie. Przy czym pierwszy składnik jest najważniejszy.

Zatem znowu – inwestując czas i pieniądze we własny rozwój, który pozwoli zmienić pracę i uzyskać lepsze wynagrodzenie, nie tylko będziesz szczęśliwszy już teraz, ale też w długiej perspektywie znacząco zmniejszysz ryzyko chorób wywołanych stresem, a więc unikniesz kosztownego leczenia, a więc będziesz mógł w pełni korzystać z zaoszczędzonych pieniędzy.

Ponadto będąc zdrowym i mając więcej energii znacząco polepszasz oraz wydłużasz swoje zdolności do zarabiania pieniędzy.

 

 

Przykład 3 – zmiana podejścia do zakupów

Nie ma nic złego w zarabianiu, inwestowaniu i wydawaniu na ubrania, gadżety, wyjścia na miasto. To jest nawet fajne.

Jednak nie warto przesadzać z konsumpcjonizmem, szczególnie gdy nie zarabiamy milionów złotych. Bardziej rozsądne zakupy, pozwolą zaoszczędzić znaczne kwoty na bieżących zakupach oraz uwolnią mnóstwo Twojego czasu, który teraz spędzasz w centrach handlowych oraz na porządkowaniu zgromadzonych rzeczy. A zaoszczędzony czas będziesz wiedział jak dobrze zagospodarować, szczególnie gdy do tej pory narzekałeś na jego ciągły brak.

A spisywanie wydatków za zakupy? To oraz prowadzenie budżetu domowego mogą pomóc zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie poprzez samą świadomość na co przeznaczasz pieniądze.

Gdy zacząłem spisywać wydatki kilka lat temu uświadomiłem sobie, że na same słodycze wydaję ponad 100zł miesięcznie. Małe kwoty za czekoladę, coca-colę, znacząco obciążały miesięczny budżet.

 

Każdy z powyższych sposobów to również swego rodzaju inwestycja w relacje. Bez względu, który sposób inwestowania wybierzesz, poznasz na swojej drodze różnych ludzi, poznasz różne podejścia, co może stworzyć zupełnie nowe możliwości inwestowania.

 

Widzisz do czego zmierzam?

Szeroko pojęty rozwój osobisty przyczynia się do zmiany sposobu myślenia. Zaczynasz żyć bardziej świadomie. Jesteś bardziej świadomy swoich potrzeb bieżących, swoich oczekiwań względem innych osób oraz względem życia. 

Jednak to nie bierze się z niczego – należy zainwestować pieniądze w kursy, szkolenia, książki, oraz czas w naukę, budowanie relacji.

 

Jak inwestować pieniądze?

 

Wszystko o czym piszę na blogu to nie jest teoria. Są to moje doświadczenia, zdobyte na drodze rozwoju osobistego. Każdy wpis to element mojego obecnego życia. Każdy element ma znaczenie.

Kiedyś byłem zupełnie inny – mało zarabiałem (mogę nawet udostępnić wysokość zarobków sprzed kilku lat), nie oszczędzałem bo wszystko co zarobiłem wydawałem, w konsekwencji narzekałem na brak pieniędzy i brak perspektyw. Mimo, że miałem stałe zatrudnienie i nie posiadałem kredytu, to nie byłem szczęśliwy. Brakowało mi celów, do których mógłbym dążyć.

Żyłem z dnia na dzień w modelu, który jest powszechnie znany: idź do szkoły, ukończ studia, znajdź pracę, weź kredyt na mieszkanie, czekaj na emeryturę, umrzyj.

 

Teraz jest zupełnie inaczej. Jakość mojego życia jest na zupełnie innym poziomie. A to wszystko dzięki inwestowaniu w siebie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *