Jak być szczęśliwym każdego dnia?

 

Czy jesteś szczęśliwy? Jeśli nie, to czy chciałbyś być szczęśliwy? Myślę, że bycie szczęśliwym jest celem każdego z nas.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Ale jak osiągnąć ten stan i utrzymać go przez dłuższą chwilę? Lub wręcz być szczęśliwym każdego dnia? Recepta na szczęście znajduje się na tym jednym obrazku.

 

 

Jak być szczęśliwym każdego dnia?

 

Jak być szczęśliwym każdego dnia?

 

 

Kojarzysz to uczucie, gdy Twoja głowa jest przepełniona myślami, problemami, planami? Spróbuj przez chwilę zastanowić się nad tym. Czy będąc ostatnio na spacerze w parku lub na spotkaniu z rodziną byłeś wtedy w 100% obecny? Czy może Twoje myśli uciekały w przyszłotygodniowe plany lub co chwilę zerkałeś na smartfona w rekacji na powiadomienie z Facebooka?

 

Kluczem do szczęścia jest bycie obecnym tu i teraz.

 

Osiągnięcie takiego stanu jest arcytrudne, szczególnie w dzisiejszych czasach gdy wielu ludzi jest uzależnionych od swojego smartfona, a często nawet zegarek wysyła nam powiadomienia. Nasza uwaga jest nieustannie rozpraszana.

Jednak czy rzeczywiście powiadomienie z Facebooka jest ważniejsze od chwili spędzonych z rodziną? Powiadomienie zaczeka, a czasu spędzonego z najbliższymi już nie będzie dało się odzyskać.

 

Powiem Ci teraz coś bardzo mocnego, aby jeszcze bardziej skłonić Cię do zastanowienia się nad podejściem do życia.

Wyobraź sobie, że jesteś z żoną lub mężem w restauracji. Jesteście młodzi, nowocześni, więc oczywiście po zajęciu miejsc i wymienieniu kilku uwag, wyjmujecie swoje smartfony. On przegląda Facebooka, a ona przegląda Instagram. Jesteście razem, ale nie rozmawiacie. Spędzacie czas patrząc się na ekrany swoich telefonów.

Nagle szok! On lub ona dostaje ataku serca i po kilku chwilach umiera.

Wiesz czego byś wtedy w życiu najbardziej żałował? Że nie rozmawialiście. Że nie patrzyliście na siebie. Że nie byliście sobą zainteresowani.

To oczywiście bardzo przerysowana sytuacja, która oby nikomu nigdy się nie przytrafiła. Chodziło mi, aby przy jej pomocy pokazać, że pewne chwile, które mijają już nigdy nie wrócą i po jakimś czasie możemy tego bardzo żałować.

Facebook zaczeka. Czas nie.

 

 

Co można zrobić, aby cieszyć się chwilą i nie uciekać myślami?

 

 

Jak być szczęśliwym każdego dnia?

 

 

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że szczęście pochodzi z wewnątrz, a nie z zewnątrz. To od nas zależy jak widzimy świat i w jaki sposób go odbieramy.

Patrząc na piękny widok, jedna osoba mogłaby stać przez cały dzień i go podziwiać, chłonąć wszystkimi zmysłami, a inna natomiast mogłaby nie zwrócić na ten sami widok większej uwagi.

 

Chodzi o to, że będąc w pełni obecnym w danym miejscu i czasie, odbierając je wszystkimi zmysłami, dostrzegamy piękno tej sytuacji. Nie umyka nam żadna cenna chwila. 

 

Znam kilka sposobów, które mogą pomóc w osiągnięciu stanu tu i teraz:

 

  • pozbycie się niepotrzebnych rzeczy ze swojego życia

Jeśli nie jesteś minimalistą to prawdopodobnie, tak jak wielu ludzi, masz w swoim domu mnóstwo rzeczy, z których nie korzystasz. Leżą schowane od lat w szafach zajmując tylko miejsce czy też stoją na półkach zbierając kurz.
Co się stanie gdy rozdasz lub wyrzucisz te zbędne dla Ciebie rzeczy?

Nie będziesz musiał o nich myśleć, zajmować się nimi, przez co nagle odzyskasz czas, który teraz spędzasz na ich porządkowaniu. Zyskasz dodatkową przestrzeń w domu, przez co pomieszczenie wyda Ci się większe, bardziej przejrzyste, będzie mniej kurzu oraz będzie jaśniej.

Zyskasz również pieniądze, sprzedając niektóre zbędne rzeczy oraz nie kupując nowych, równie niepotrzebnych rzeczy.

Czy widzisz jakieś minusy? Ja nie.

 

  • pozytywne emocje

Życie jest zbyt krótkie i zbyt cenne, aby marnować je na stres, nerwy, złe emocje. Oglądanie wiadomości i narzekanie na naszych polityków, narzekanie na sąsiadów, narzekanie na pogodę, niczego nie zmienią, oprócz pogorszenia Twoich emocji.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi i pozytywnymi wydarzeniami, a zauważalnie podniesiesz jakość swojego życia. Wprowadzisz więcej radości, więcej śmiechu, więcej optymizmu do swojego życia.

Od prawie 4 lat nie oglądam telewizji. I jest mi z tym niewiarygodnie dobrze.

 

  • cele w życiu

Czy życie bez żadnego celu może mieć sens? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że mając w życiu cele, życie staje się bardziej wartościowe.

Cele są jednym z kluczowych elementów bycia zmotywowanym i pełnym energii. Pisałem o tym nieco więcej w tym wpisie.

 

  • medytacja

Życie płynie bardzo szybko. Zwykle nie mamy czasu nawet dla siebie. Przez to nasze myśli i nasze życie może wydawać się pozbawione kontroli.

Medytacja jest niezwykłym ćwiczeniem, które pozwala zmierzyć się z własnymi myślami. Nie chodzi mi tutaj o medytację w postaci wydawania dziwnych dźwięków w otoczeniu kadzidełek i świeczek.

Chodzi mi raczej o znalezienie 5 minut, zamknięcie oczu i skupieniu się jedynie na swoim oddechu. Nie uwierzysz jak trudne to zadanie. W ciągu tych 5 minut Twoje myśli będą uciekać nieustannie. Skupienie się na oddechu ma za zadanie nieco lepszą kontrolę nad myślami oraz skupienie się na chwili obecnej, bez uciekania myślami w przeszłość lub przyszłość.

 

  • bądź tym, który daje innym i nie oczekuje nic w zamian

dając ludziom wokół dużo wartości sprawiamy, że bardziej nas lubią i cenią naszą pomoc. Wiedzą, że mogą na nas liczyć. Budujemy tym sposobem wartościowe relacje.

Gdy dodatkowo niczego nie oczekujemy w zamian, wykazujemy się bezinteresownością i tym samym nasze działania są bardziej szczere.

 

  • okazywanie wdzięczności

Na temat okazywania wdzięczności stworzyłem już osobny wpis (Okazywanie wdzięczności może zmienić Twoje życie).

Jest to najłatwiejszy sposób, dzięki któremu zauważalnie można podnieść jakość swojego życia. Dzięki temu zacznie się dostrzegać i doceniać nawet najmniejsze przyjemności. Warto spróbować.

 

Jak być szczęśliwym każdego dnia?

To jedynie kilka pomysłów, jednak ich wdrożenie może przynieść niesamowite rezultaty. Życie jest bardzo krótkie dlatego uważam, że warto przeżyć je szczęśliwie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *