Dlaczego NIE oglądam telewizji?

 

Od 3 lat nie oglądam telewizji oraz nie słucham radia. Tim Ferriss w swojej książce „4 godzinny tydzień pracy” nazywa takie podejście „dietą niskoinformacyjną” czyli wybiórczą ignorancją.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Dlaczego i Tobie polecam takie podejście?

 

 

Kilka lat temu byłem zupełnie inny niż teraz. Wracałem ze szkoły, lub w późniejszych latach, z pracy, i jedną z pierwszych rzeczy, jaką robiłem po przyjściu do domu, było włączenie telewizora. Wiadomości, seriale, muzyka, filmy. Cokolwiek. Cokolwiek byle coś „leciało”. Każdy posiłek jedzony przy telewizorze. Wieczory spędzane przy telewizorze. Najlepiej gdy była jeszcze pod ręką miska z popcornem.

W tamtym czasie nie uważałem tego za coś złego. Wręcz przeciwnie, byłem na bieżąco z informacjami, serialami, filmami (szczególnie, że dany film był pokazywany w telewizji przynajmniej kilka razy w roku) i z reklamami.

Skoro wszystko było w porządku to dlaczego postanowiłem to zmienić?

Zacząłem dorastać. Zacząłem też zauważać coraz bardziej wyraźne różnice między mną, a rówieśnikami, którzy inwestowali pieniądze, zakładali własne firmy, wyjeżdżali na zagraniczne studia. Dlaczego oni mogli, a ja nie?

Ja traciłem setki godzin na oglądanie telewizji i nie miałem żadnego zaplecza, aby cokolwiek ze sobą zrobić. Nie miałem nawet pomysłu, co mógłbym robić.

A oni? Oni się rozwijali. Zdobywali nowe doświadczenia, nowe kontakty.

 

Z dzisiejszej perspektywy uważam, że zmarnowałem mnóstwo czasu, którego już nigdy nie odzyskam. Gdybym mógł doradzić młodszemu sobie z tamtych lat, doradziłbym czytanie zamiast oglądanie telewizji. Doradziłbym staże, prace dorywcze, wolontariat, zamiast oglądania telewizji.

 

Zmarnowany czas to jedno.

 

Widzę tutaj coś równie szkodliwego, szczególnie jeśli oglądamy wiadomości. Chodzi o negatywny przekaz.

Przypomnij sobie ostatnio oglądane wiadomości. Zapewne były informacje o morderstwach, oszustwach, aferach, skandalach. Same negatywne emocje, które później rezonują w tobie. Jak masz być uśmiechnięty i pozytywny, kiedy karmisz się tak negatywnym przekazem? Chcąc nie chcąc, musisz mu w końcu ulec.

 

Czy nadal chcesz oglądać telewizję?

 

 

dlaczego nie ogląda telewizji

 

 

Pod pojęcie „telewizja” można w tym wpisie tak naprawdę podpiąć wszelkie pożeracze czasu, takie jak: media społecznościowe, internet, gry, seriale. Jest to świetna rozrywka, bez wątpienia.

Jednak gdy my poświęcamy się rozrywce, ktoś inny ciężko pracuje i przybliża się do realizacji swoich marzeń. Za kilka lat może się okazać, że tego kogoś będziemy podziwiać…oglądając go w telewizji. Będziemy się wtedy zastanawiać jak ten ktoś doszedł do tego miejsca, w którym się znalazł…

 

 

 

2 thoughts on “Dlaczego NIE oglądam telewizji?

 • Sierpień 7, 2017 o 5:01 pm
  Permalink

  Zgadzam się w 100%. Ja sam od kilku miesięcy bardzoooo sporadycznie oglądam TV i wyszedłem na tym pozytywnie 😉

  Odpowiedz
  • Sierpień 7, 2017 o 5:24 pm
   Permalink

   Hej Paweł,

   Super! I na pewno dużo lepiej zagospodarowałeś swój czas, który kiedyś spędzałeś na oglądaniu TV 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *