Dlaczego NIE WARTO porównywać się z innymi?

Zastanawiałem się jak zacząć ten wpis, ale jak sprawdziłem sobie inne blogi i jak ładnie piszą inni autorzy to trochę odechciało mi się pisać…

Właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis. O tym do czego prowadzi porównywanie się z innymi.

 

Wydaje mi się, że od porównywania się z innymi osobami nie da się uciec. Przecież wystarczy wyjść na ulicę i spotkać kogokolwiek, aby zadziałał mechanizm porównywania się.

Jeśli patrzymy na kogoś kto podjeżdża pod restaurację nowym mercedesem od razu przyczepiamy mu łatkę bogacza i może nam się robić trochę smutno z powodu naszego starego samochodu lub wręcz przeciwnie, możemy uruchomić mechanizm obronny i stwierdzić, że ten gość z mercedesa to z pewnością jakiś złodziej lub syn bogatego tatusia i gdyby był tak uczciwy jak my to napewno nie miałby takiego samochodu.

Takie porównania często dokonują się samoczynnie, są częścią naszego życia. Więc niby co w tym złego?

 

A no to, że według mnie porównywanie się do innych nie ma najmniejszego sensu i kompletnie niczego do naszego życia nie wnosi, oprócz negatywnych emocji.

Bez względu na to, jak będziemy bogaci, zawsze znajdzie się ktoś bogatszy od nas.

Bez względu na to, jak wielki dom będziemy mieć, zawsze znajdzie się ktoś kto ma większy i ładniejszy dom.

 

Wewnętrzna blokada

Porównywanie samego siebie z innymi, niszczy radość w naszym życiu

Theodore Roosevelt

 

Porównywanie się do innych często wewnętrznie nas blokuje.

Przykładowo: chcesz zacząć malować obrazy. Jeden nawet udało Ci się namalować i jesteś z tego powodu szczęśliwy. Ale idąc przez rynek, dostrzegasz ulicznego malarza, który z dużą łatwością tworzy dzieło, które w Twoich oczach jest nieporównywalnie lepsze od Twojego. I myślisz sobie wtedy – ja nie mam takiego talentu jak ten malarz. Szkoda w ogóle mojego czasu na te bazgroły. Twoim drugim i ostatnim obrazem będzie czyste płótno.

 

Widzisz to? Porównywanie się do innych wyniszcza. Wyniszcza Ciebie oraz Twoje otoczenie.

No bo co powiesz po powrocie do domu? Będziesz biadolić, że nie masz talentu, że się nie nadajesz i tylko wkurzysz swoich domowników.

 

Każdy jest inny. Każdy jest unikalny

 

Wiesz dlaczego jeszcze porównywanie się do innych nie ma najmniejszego sensu? Bo każdy człowiek jest inny. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju. Każdy ma inne życie, inne problemy, inną historię. Nie ma, nie było i nie będzie dwóch identycznych ludzi, którzy w identyczny sposób przeżyli całe swoje życie.

Tym samym nie ma ludzi lepszych, ani gorszych. Każdy jest po prostu inny.

Dlatego porównując się do kogoś innego chcesz zrezygnować ze swojego „ja” i chcesz być taki jak ktoś inny? Wtedy żadne z Was nie byłby unikalny.

 

Chcesz się dalej porównywać? Nie ma sprawy. Ale na świecie jest tylko jedna osoba, do której powinieneś się porównywać.

Ty sam.

Porównuj się tylko z sobą samym z dnia wczorajszego. Jedynie to ma sens. Jedynie tak możesz dostrzec potencjał oraz swój rozwój.

Bądź najlepszą wersją samego siebie.

 

 

 

 

A jakie jest Wasze podejście do tego tematu? Często łapiecie się na porównywaniu z innymi?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *