Czym jest sukces?

 

Podczas jednej z moich ostatnich lekcji angielskiego poruszyliśmy z kolegą ciekawy temat, a mianowicie temat sukcesu. Podczas tej rozmowy padały takie pytania jak: kim jest osoba, która odniosła sukces? Dlaczego pieniądze są dla wielu wyznacznikiem sukcesu? Czy za pieniądze można kupić szczęście?

Ta lekcja dała mi do myślenia i pomyślałem, że odpowiedzi na powyższe pytania udzielę we wpisie na blogu. W tym wpisie. Zapraszam 🙂

 

W któryś czwartek października byłem na spotkaniu z człowiekiem pełnym pasji. Gdy przemawiał było widać i słychać, że swoje życie spędza na realizowaniu wspaniałych marzeń. Był szczęśliwy, radosny, optymistyczny.

Na sali w kinoteatrze Rialto w Katowicach nie było wolnych miejsc. Sala była pełna. Wszyscy przybyli tam, aby posłuchać jednego człowieka. Czy był to celebryta? Czy był to znany aktor? Czy był to właściciel wielu firm? Nie.

Był to starszy pan, który w dniu spotkania miał 71 lat. Siwe włosy, długa siwa broda. Jednak niech ten opis nikogo nie zmyli. Energii było w tym panu tyle ile w trzech 20-sto latkach razem wziętych! A o swoich przygodach opowiadał w taki sposób, że cała sala słuchała z zapartym tchem.

Tą osobą był Aleksander Doba. Kajakarz, podróżnik, odkrywca. W moim odczuciu człowiek, który osiągnął w życiu sukces.

 

 

Czym jest sukces?

 

 

Czym jest sukces?

 

Sukces to bardzo ogólne słowo, które mieści w sobie m.in sukces rodzinny, zawodowy, finansowy, itd. Więc już na początku jeśli ktoś łączy pojęcie sukcesu z pieniędzmi to bardzo spłyca to pojęcie.

Prosty przykład:  jednej strony ktoś może odnieść sukces zawodowy i robić wspaniałą karierę, ale niestety jednocześnie nie posiadać życia rodzinnego.

Dlatego ja patrzę na sukces całościowo.

Kim w takim razie jest dla mnie osoba, która odniosła sukces? Jak bym ją scharakteryzował?

Osoba taka jest szczęśliwa i spełniona. Realizuje się w każdym obszarze życia – zarówno osobistym, rodzinnym jak i zawodowym.

Osoba taka żyje w zgodzie ze sobą oraz ze swoim otoczeniem. Aby to było możliwe eliminuje z życia wszystkie te czynności, które nie sprawiają przyjemności, jednocześnie maksymalizując czas spędzany na czynnościach, które są przyjemne.

Jeśli spojrzymy na naszych znajomych, kolegów z pracy to, co zauważymy? Większość jest daleka od sukcesu. Większość pracuje, bo musi i niestety w pracy, której nie lubi. To przekłada się na wszystkie inne obszary życia. Już od momentu pobudki czują przymus zamiast radości. Budzą się, bo muszą. Idą do pracy, bo muszą. Po pracy są psychicznie wykończeni, bo robili to, co nie sprawia im przyjemności i dlatego nie mają ochoty na cokolwiek z wyjątkiem taniej rozrywki.

Z kolei osoba, która odniosła sukces pracuje, bo lubi, bo sprawia jej to przyjemność, bo czuje, że się realizuje. Dlatego już od samego poranka czuje radość.

Wielu ludzi dziwi się jak niektórzy mogą wstawać o 5 rano lub jeszcze wcześniej, iść na trening, później z humorem jechać do pracy, a po pracy rozwijać swoje pasje wspólnie z rodziną.

Prosty przykład: co byś zrobił jeśli w Twojej okolicy o godzinie 5 rano odbywałby się koncert Twojego ulubionego zespołu? Marudziłbyś, że to za wcześnie, że to za daleko, że Ci się nie chcę? Czy może wstałbyś pełen entuzjazmu i energii i z radością pobiegł na koncert?

I właśnie tak czują się ludzie, którzy każdego dnia robią, to co lubią. Są wulkanami energii, entuzjazmu, optymizmu i pasji. Właśnie takie osoby są dla mnie ludźmi sukcesu.

 

Zauważ, że nie połączyłem sukcesu z pieniędzmi, ani z dobrami materialnymi. Bo co daje większe szczęście: posiadanie domu na kredyt na 30 lat i tkwienie w pracy, której się nie lubi i nie może jednocześnie zmienić czy może robienie każdego dnia tego, co się lubi i realizowanie swoich celów?

 

Gary Vaynerchuk jest jedną z tych osób, którymi się inspiruję. Jako odnoszący ogromne sukcesy przedsiębiorca twierdzi, że pieniądze szczęścia nie dają. Polecam ten krótki film:

 

 

 

 

A jakie jest Twoje wyobrażenie na temat sukcesu? Kim jest dla Ciebie osoba, która odniosła sukces? Jestem bardzo ciekaw Twojego zdania. Zostaw koniecznie komentarz 🙂

 

 

Komentarz do “Czym jest sukces?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *