Co to jest podcast?

 

Myślę, że jeszcze nigdy nie było tylu możliwości nauki i rozwoju ile jest teraz. Internet daje nam dostęp do ogromnych zasobów. Wyobraź sobie taki zasób, który jest darmowy, pozbawiony reklam, do którego masz dostęp o każdej porze i dzięki któremu możesz rozwinąć swój biznes lub odmienić swoje życie. Taki zasób istnieje i jest to podcast.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

 

Co to jest podcast?

Definicja słowa podcast mówi, że jest to forma internetowej audycji w postaci audio lub video, wydawana w regularnych odcinkach oraz posiadająca możliwość subskrypcji. Sama definicja może nie brzmi ekscytująco, jednak ta forma (audio) szczególnie spodobała się wielu, mniej lub bardziej znanym, blogerom i dzięki temu dzielą się oni za darmo swoją wiedzą na dużą skalę.

 

 

Jakie są zalety podcastów i co mogą Ci one dać?

 

 

 • Podcasty są darmowe

Za studia płacisz. Za szkolenia płacisz. Za książki płacisz. Za podcasty nie płacisz.

 

 • Podcasty pozbawione są reklam

W świecie, w którym reklamy atakują nas z każdej strony (szczególnie różnego rodzaju leków 🙁 ), możliwość słuchania czegoś pozbawionego reklam jest bezcenna.

 

 • Podcastów można słuchać zawsze i wszędzie (podczas biegania, sprzątania, gotowania, dojazdu do pracy, itd)

Słuchając podcastu oraz biegając lub sprzątając, robimy dwie rzeczy jednocześnie. A więc tak jakbyśmy żyli dwa razy 🙂
Uwielbiam słuchać podcastów w pracy, podczas dojazdów do pracy oraz podczas sprzątania. Czuję wtedy, że wykorzystuję czas w najlepszy możliwy dla mnie sposób.

 

 • Podcasty dają Ci dostęp do ogromu wartościowej wiedzy lub rozrywki

Wystarczy tylko po nią sięgnąć. Interesujesz się fotografią, inwestowaniem, filmami czy blogowaniem? Znajdź interesujący Cię podcast i zacznij uczyć się za darmo, sprzątając w tym czasie mieszkanie 🙂

 

 • Autor podcastu może być Twoim wirtualnym mentorem

Ma to związek ze wcześniejszym punktem. Poprzez słuchanie podcastów możemy uczyć się interesujących nas rzeczy od osoby, którą lubimy i która może być dla nas inspiracją.
Poprzez regularne słuchanie danego podcastu, szczegółowo poznajemy poglądy autora na różne sprawy, z którymi to poglądami możemy lub nie, utożsamiać się. To z kolei może być dobrym punktem wyjścia do nawiązania kontaktu z taką osobą.

 

 • Możesz podszkolić język jeśli słuchasz podcastów obcojęzycznych

Jak zauważysz poniżej, słucham w większości anglojęzycznych podcastów. Głównie dlatego, że podcastów amerykańskich jest największy wybór i wiele znanych osób, autorów blogów pochodzi ze Stanów właśnie. Dzięki temu jednocześnie uczę się nowych rzeczy oraz uczę się języka angielskiego.

 

 

 

Moje ulubione podcasty

 

Co to jest podcast?

 

 

Obecnie słucham 22 podcastów. Szczególnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy odkryłem wiele nowych pozycji (jednocześnie będę musiał z kilku tytułów zrezygnować).

Tak, to jest zdecydowanie moja ulubiona forma konsumpcji treści.

 

Tytuły zaznaczone kolorem czerwonym są moimi ulubionymi 🙂

 

 • Lepiej Teraz – znakomity podcast, w którym Radek Budnicki rozmawia z osobami pełnymi pasji o tym jak spełniać marzenia i odnaleźć w życiu szczęście.
 • The One Thing – podcast stanowi bardzo dobre uzupełnienie książki o tym samym tytule.
 • The 5 AM Miracle – bardzo energetyczny i entuzjastyczny prowadzący opowiada o tajnikach produktywności i rozwoju osobistego.
 • The Tim Ferriss Show – autor świetnej książki „4 godzinny tydzień pracy” rozmawia ze swoimi gośćmi na tematy szerokopojętego sukcesu.
 • Youpreneur FM – o rozwoju osobistym, rozwoju własnego biznesu, nieco o blogowaniu.
 • Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – najpopularniejszy polski podcast prowadzony przez Michała Szafrańskiego, autora książki „Finansowy Ninja”. Głównie o finansach osobistych. Od tego podcastu zaczęła się moja przygoda z podcastami.
 • Finanse bardzo osobiste – Marcin Iwuć, autor książki „Jak zadbać o własne finanse”, opowiada głównie o finansach osobistych i zdrowo rozsądkowym podejściu do życia.
 • Nadgryzieni – podcast technologiczny. Panowie Wojtek, Norbert i Dominik robią fajne show z dużą dawką informacji ze świata Apple i technologii.
 • Masa Kultury – bardzo rozrywkowy podcast, przy którym można się czasem zaśmiać.
 • English as a Second Language – dzięki temu podcastowi w znacznym stopniu opanowałem język angielski. Niestety nie jest on już darmowy.

 

A jakich podcastów słucha mój ulubiony vloger?

Słuchamy kilku tych samych podcastów, ale Mirek wymienia również kilka super interesujących.

 

 

 

Jak słuchać podcastów?

 

Na kilka sposobów. Wybierz ten, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy:

 

 • stacjonarnie

Interesujący Cię podcast możesz przesłuchać bezpośrednio na stronie internetowej danego podcastu. Autorzy zamieszczają na swoich stronach wbudowane odtwarzacze, przez które można wysłuchać dany odcinek.

Możesz również pobrać interesujący Cię podcast. Do tego celu będzie Ci potrzebny komputer z dostępem do internetu oraz aplikacja iTunes lub jedna z wyszukiwarek podcastów: polskiepodcastypodkasty.info.

W przypadku iTunes możesz wyszukać podcast oraz pobrać dany odcinek lub zasubskrybować cały podcast.

 

Co to jest podcast

 

 

 • mobilnie

Najwygodniej wykorzystać w tym celu odpowiednią aplikację. Nie korzystam z systemu Android, więc nie jestem w stanie polecić żadnej aplikacji. Natomiast, jeśli korzystasz z systemu iOS to możesz skorzystać z systemowej aplikacji Podcasty lub z kilku innych, na przykład: Instacast czy Overcast

 

 

Na koniec chciałbym napisać, że nie ma najmniejszego sensu słuchać podcastów. Dokładnie, dobrze przeczytałeś. Nie ma najmniejszego sensu słuchać podcastów. Tak samo jak nie ma sensu czytanie książek lub chodzenie na kursy.

 

Sens będzie wtedy jeśli wyciągniesz z tego coś dla siebie i wprowadzisz to w swoim życiu. Nawet najlepsza teoria nic Ci nie da, jeżeli nie przystąpisz do działania.

 

Zatem do dzieła!

 

 

6 thoughts on “Co to jest podcast?

 • Marzec 17, 2017 o 11:43 pm
  Permalink

  Podkast chyba, a nie podcast? Tak samo jak komputer, a nie computer 🙂

  Odpowiedz
  • Marzec 18, 2017 o 6:07 am
   Permalink

   Hej Przemek,

   dziękuję za komentarz.
   Też się nad tym zastanawiałem, jednak nawet słownik języka polskiego definiuje słowo „Podcast”, które nie jest w żaden sposób spolszczone.
   http://sjp.pl/podcast

   Odpowiedz
 • Luty 23, 2017 o 10:18 am
  Permalink

  Ja też słucham 🙂 Jak chodzę z psami na spacer, jak jadę autem i jak sprzątam. Generalnie u mnie królują hiszpańskie podcasty, ale parę polskich smaczków też mam jak np. Mała Wielka Firma. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Luty 23, 2017 o 1:30 pm
   Permalink

   Hej Aleksandra, dziękuję za komentarz 🙂

   Często mówię, że można łączyć przyjemne z przyjemnym, czyli w Twoim przypadku spacer z psami (ruch) oraz słuchanie podcastów 🙂

   Jakie polecasz podcasty do nauki hiszpańskiego?
   W tym roku rozpocznę naukę tego języka, a widzę, że masz świetnego bloga w tym temacie, więc dodaję do ulubionych 🙂

   Odpowiedz
 • Luty 21, 2017 o 5:15 am
  Permalink

  Uwielbiam słuchać do biegania 🙂 Widzę, że już jest na liście, ale również gorąco polecam – Pat Flynn The Smart Passive Income.

  Odpowiedz
  • Luty 21, 2017 o 3:45 pm
   Permalink

   Dziękuję Patryk za komentarz 🙂

   Podcasty chyba w większości przez biegaczy są słuchane 🙂
   Pat robi również fantastyczne rzeczy. Warto go słuchać/czytać/oglądać.

   Polecasz jeszcze jakieś podcasty?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *