Co daje praca w korporacji?

 

Od kilku lat pracuję w korporacji. Różne rzeczy słyszy się na ich temat. Ostatnio panuje nawet trend ucieczki z korpo, ucieczki z tzw. wyścigu szczurów, na rzecz zakładania własnych firm.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

Nie wiem co jest lepsze – korporacja czy własna firma. Wiem natomiast co jest dobrego w korporacji i o tym będzie dzisiejszy wpis. Co daje praca w korporacji? Zapraszam do lektury.

 

Co daje praca w korporacji?

 

Co daje praca w korporacji?

 

 

1. Zarządzanie zadaniami i projektami

To jest codzienność. Często zamiast ubywać, zadań i projektów przybywa. Aby się nie pogubić należy nimi wszystkimi dobrze zarządzać. A uczy się najlepiej na głębokiej wodzie.

Obsługa programu pocztowego to absolutne minimum. Niestety rozwiązania Microsoftu nie są idealne i często trzeba szukać innych rozwiązań i dopasować je do siebie i swojego stylu pracy.

Jednak bez względu na to z jakiego narzędzia przyjdzie nam korzystać, praktyki wyniesione z pracy przy okazji zarządzania zadaniami i projektami świetnie przekładają się na życie poza pracą. W życiu również przychodzi nam wykonywać różne zadania i projekty.

 

Pomocne narzędzia:

Microsoft Outlook – system do obsługi firmowej poczty elektronicznej

Microsoft OneNote – system do tworzenia notatek (można tutaj przechowywać obrazki, maile, inne załączniki)

Nozbe – system do zarządzania zadaniami i projektami. Korzystam z niego również na co dzień. O jego wykorzystaniu pisałem tutaj: Jak poradzić sobie z natłokiem zadań?

 

 

2. Zarządzanie sobą w czasie

Ten punkt jest ściśle związany z punktem 1. Nie wystarczy tylko zapisywać i porządkować zadania. Przede wszystkim trzeba je wykonywać, a żeby to robić trzeba znaleźć na to czas. A to jest jedna z trudniejszych spraw. Szczególnie jeśli przyszło nam pracować na open space.

Gdy my chcemy skupić się i popracować przez jakiś czas nad swoimi sprawami, często jesteśmy skutecznie powstrzymywani od naszych zamiarów. A to kolega przyjdzie, aby porozmawiać. A to szef zleci nam jakiś pilny raport. A to dostawca zadzwoni i zacznie marudzić.

Ludzie produktywni i ci, którzy najlepiej radzą sobie z tymi wszystkimi rozpraszaczami.

Jest kilka sposobów na to, aby w spokoju i bez rozpraszania uwagi skupić się na własnych sprawach:

 • praca w słuchawkach. Ma to dwie zalety: po pierwsze, gdy ktoś czegoś od nas chce, widok słuchawek może go zniechęcić gdyż może mu się wydawać, że rozmawiamy przez skype. Po drugie, możemy słuchać swojej ulubionej muzyki, przy której potrafimy się skupić i pracować z energią.
 • blokowanie czasu. Jeśli nie chcemy, aby ktoś zagospodarował nam czas, lepiej zróbmy to sami. Wpisując najważniejsze zadania, na których chcemy się skupić, w bloki czasowe w kalendarzu, dajemy informację sobie oraz innym, że w tym czasie pracujemy nad wyznaczonym zadaniem.
 • zwrotka w mailu. Jeśli pracujemy nad szczególnie ważnym zadaniem, a w tym czasie jesteśmy zasypywani mailami z pilnymi prośbami, można ustawić sobie zwrotkę w mailu, że ze względu na ważne zadanie, które mamy do wykonania, odpiszemy na wiadomości dopiero po godzinie xxx.

 

Pomocne narzędzia:

Spotify – serwis streamingowy umożliwiający słuchanie muzyki i dający dostęp do milionów utworów.

Microsoft Outlook – system do obsługi firmowej poczty elektronicznej.

 

 

3. Zarządzanie ludźmi/praca w zespole

Nawet przy okazji najprostszych zadań, często współpracujemy z innymi osobami. Pośrednio lub bezpośrednio. To, jakie mamy do ludzi podejście, jak odnajdujemy się w pracy w grupie, to jakie posiadamy umiejętności negocjacji, wywierania wpływu czy asertywności, przekłada się na sukces lub porażkę danego zadania czy projektu.

Każde zadanie, każdy pomysł, każdy biznes to ludzie. A więc dobra z nimi współpraca i relacje są kluczowe.

W korporacji stykamy się z ludźmi każdego dnia: spotkania, telekonferencje, maile. Przyjdzie nam pracować z różnymi ludźmi. Niektórzy będą bardziej nastawieni na współpracę, a niektórzy mniej. Ważne zatem, aby do każdego podejść indywidualnie.

 

 

4. Praca pod presją czasu

Tak zwane „deadline’y” to codzienność i niekończąca się opowieść. Wiele rzeczy jest pilnych, często do zrobienia na wczoraj. Zadań przybywa, a czasu ubywa. Jak sobie z tym poradzić?

Po pierwsze, odcięcie się od rozpraszaczy. Po drugie, skupienie się na jednym zadaniu, gdyż należy zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego jak multi-tasking. Oczywiście, można robić dwie i więcej rzeczy jednocześnie, ale nie można całkowicie skupić się na wielu rzeczach jednocześnie.

 

Pomocne narzędzia:

Pomodoro – technika pomodoro, polega na podziale pracy, na krótkie bloki czasowe. Na przykład: 25 min pracy, 5 min przerwy. Po co? Dzięki zastosowaniu tej techniki, widząc upływający czas i mając świadomość, że mamy tylko 25 min, całkowicie skupiamy się na danym zadaniu. Działa. Polecam sprawdzić.

Dźwięki kawiarni/Muzyka – aby odciąć się od otoczenia i wejść w stan najwyższego skupienia warto włączyć sobie ulubioną muzykę lub ulubione dźwięki. Ja często pracuję przy dźwiękach kawiarni.

 

 

5. Nauka języka połączona z wyjazdami zagranicznymi

Jeśli pracujemy w korporacji międzynarodowej, przyjdzie nam komunikować się w różnych językach obcych. Ja do tej pory miałem styczność z językiem angielskim, szwedzkim oraz fińskim, z czego oczywiście w użyciu jest ten pierwszy, czyli angielski.

Dzięki komunikacji poprzez maile, rozmowach na konferencjach lub bezpośrednio w biurze, możemy szlifować dany język. Jeśli dodatkowo trafimy na takie stanowisko, którego częścią są delegacje to tym lepiej. Im więcej danego języka obcego tym lepiej (jeśli chcemy się go nauczyć)

Plusem są również różnego rodzaju kursy językowe. Dobre dla osób, które nie chcą lub nie potrafią uczyć się we własnym zakresie oraz dla tych, którzy nie mają czasu na wieczorne kursy w szkołach językowych.

 

 

6. Możliwość odbycia szkoleń

Jeśli trafimy do dobrej firmy, będziemy mieć możliwość odbywania różnego rodzaju szkoleń lub nawet dofinansowania do kursów lub studiów. Jest do dobra opcja, nie tylko dla osób, które planują piąć się po szczeblach korporacyjnej kariery, ale i dla tych, którzy mają na siebie różne pomysły.

Takie szkolenia jak excel, negocjacje, asertywność, zarządzanie projektami, sprzedaż mogą okazać się przydatne każdemu i nie tylko w sferze zawodowej.

 

 

A jak to jest w waszym przypadku? Pracujecie w korporacji? Jeśli tak to czy widzicie więcej zalet czy wad?

Dajcie znać, może to być ciekawa lektura 🙂 

 

 

2 thoughts on “Co daje praca w korporacji?

 • Sierpień 17, 2017 o 10:04 pm
  Permalink

  Nieco z przymrużeniem oka, ale sam wiesz że darmowa kawa w pracy to podstawa 😉

  Odpowiedz
  • Sierpień 20, 2017 o 6:41 pm
   Permalink

   Bez kawy o 9 rano byłoby ciężko 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *