8 największych pożeraczy czasu

 

Nasze życie składa się z godzin. A nasze osiągnięcia są rezultatem tego, jak spędziliśmy te godziny.

Jeśli poświęcasz wiele godzin swojego życia na te czynności, które Twój czas jedynie pożerają i nie dają niczego w zamian to zastanów się, co osiągniesz za kilka lat? Twoim największym osiągnięciem może być znajomość seriali lub dobry wynik w grze komputerowej. O tym będziesz opowiadać w przyszłości swoim dzieciom?

Prawda jest brutalna. Wydaje nam się, że czas jest nieskończony i nie szanujemy go. Marnujemy go na szereg mało znaczących czynności. Jeśli chcesz coś w swoim życiu zmienić to połową sukcesu będzie zidentyfikowanie tychże czynności, a następnie ich ograniczenie lub nawet wyeliminowanie.

Oto lista tych czynności, które uważam za najgorsze.

 

 

8 największych pożeraczy czasu

 

 

8 największych pożeraczy czasu

 

1. Media społecznościowe

To obecnie największy pożeracz czasu. Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram. Co wyboru, do koloru. Nawet jeśli spędzalibyśmy w mediach społecznościowych tylko 2 godziny dziennie to ile byłoby to w skali roku? 730 godzin. Czyli 30 dni. Czyli miesiąc. Jeden miesiąc w roku spędzamy na oglądaniu zdjęć znajomych, szukaniu głupich memów, itp.

 

2. Telewizja

Wydaje mi się, że osoby w moim wieku (29 lat) i młodsze nie oglądają telewizji w takim stopniu jak osoby starsze od nas. Niemniej jednak jest to nadal problem wśród wielu ludzi. A co ciekawego w telewizji? Głównie reklamy napędzające konsumpcjonizm.

 

3. Seriale

Zapanował boom na seriale. Trudno nadążyć za kolejnymi produkcjami, a i płatne serwisy online powstają czasem z dnia na dzień. Na nieszczęście, seriale są na świetnym poziomie, których budżety często dorównują produkcjom filmowym. Mówię „na nieszczęście” ponieważ sam jestem serialowym maniakiem.

Może nie oglądam 15 odcinków różnych seriali w tygodniu (prawdę mówiąc oglądam jeden odcinek tygodniowo), ale jestem w miarę na bieżąco z 5 serialami. Kiedyś spędzałem dużo więcej czasu oglądając seriale. Na szczęście zapanowałem nad tym. W dalszej części wpisu powiem Ci jak łatwo można to zrobić.

 

4. Zakupy

Jeśli chodzisz do galerii handlowych to wiesz co mam na myśli. Tysiące ludzi spędzających w galeriach długie godziny. Cóż za marnotrawstwo ludzkiego potencjału. Rosnące zarobki, dobra sytuacja na rynku pracy, skuteczny marketing, słaba edukacja finansowa robią swoje. Galerie pękają w szwach. I to każdego dnia.

Do pożeraczy czasu zaliczają się również zakupy spożywcze. Chodzenie po sklepach i zastanawianie się co trzeba kupić lub też stanie w korkach, aby w godzinach szczytu dojechać do sklepu, są czynnościami, które można usprawnić.

 

5. Jazda samochodem czy komunikacją miejską

Jeśli nie posiadasz samochodu to prawdopodobnie korzystasz ze środków komunikacji miejskiej. W każdym razie, musisz jakoś się przemieszczać. A to kolejna okazja do marnowania czasu.

Mimo, że teoretycznie tego czasu nie marnujemy, bo przecież jesteśmy w trakcie dojazdu do pracy, szkoły, klienta, itd, to jednak często potrafimy bezmyślnie gapić się przez okno autobusu czy też skakać po stacjach radiowych w poszukiwaniu jakiejś piosenki.

A nawet w takich sytuacjach można czas wykorzystać dużo lepiej; porozmawiać z kimś, przemyśleć swoje zadania na dany dzień, poczytać, posłuchać podcastów, pouczyć się języka obcego, itd. Dzięki tym kilku przykładom nie straszne staną się nawet korki 🙂

 

6. Negatywne emocje

Do negatywnych emocji zaliczać się mogą złość, smutek, zazdrość, osądzanie. Te emocje sprawiają, że TY czujesz się źle oraz Twoje całe otoczenie. Gdy przemawiają przez Ciebie negatywne emocje to zarażasz nimi swoje otoczenie. I vice versa, gdy my znajdujemy się w otoczeniu ludzi negatywnych to wszystkie złe emocje przechodzą również na nas.

Nie da się być szczęśliwym, pełnym pasji i radości gdy otaczają nas ludzie smutni, zazdrośni, osądzający i krytykujący.

O wpływie otoczenia na nas pisałem już we wpisie: Twoje otoczenie Cię kształtuje.

 

7. Smartfon

Według badań firmy Dscout: „Typowy użytkownik dotykał swojego urządzenia średnio 2617 razy dziennie. Badanie wykazało też, że użytkownicy smartfonów poświęcają im średnio dziennie ponad dwie i pół godziny uwagi”. (źródło: http://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/uzaleznienie-od-telefonu-badacze-policzyli-ile-razy-go-dotykamy/x45yftb)

Ponad dwie godziny dziennie to tyle czasu ile typowy użytkownik spędza w socjal media. Sumują się te wartości, powoli wypełniając cały dzień.

 

8. Wielozadaniowość

Co? Wielozadaniowość jest pożeraczem czasu? A nie jest to przypadkiem przejaw wysokiej produktywności? No właśnie nie. Prosty przykład: tworzysz wpis na bloga i od kilkunastu minut pracujesz z pełną koncentracją. Nagle dzwoni telefon. Odbierasz. Kilka minut rozmowy. Wracasz do wpisu na bloga. I zaczynasz się zastanawiać w jakim miejscu skończyłeś, co chciałeś napisać, jaki jest kontekst, itd. Widzisz to? Tracisz kolejne minuty, aby wrócić do miejsca, w którym przerwałeś.

Inny przykład. Uczysz się do sprawdzianu, prezentacji, czegokolwiek innego. Aby uatrakcyjnić sobie naukę, korzystasz jednocześnie z Facebooka i oglądasz jakieś filmiki na Youtube. Może i da się jednocześnie robić to wszystko, jednak niemiłosiernie wydłuża się wtedy cały proces nauki.

Wielozadaniowość to mit! Jestem zwolennikiem tworzenia bloków czasowych i pracy w technice pomodoro (np. 20min pracy, 5 min przerwy).

 

8 największych pożeraczy czasu

 

Jak zidentyfikować co kradnie nam najwięcej czasu?

 

Nie wierzę w stwierdzenia typu: „nie mam czasu na to, czy na tamto”. To czy masz dla danej sprawy czas czy go nie masz jest kwestią priorytetów oraz odpowiedniego gospodarowania swoim czasem.

Jeśli nie wierzysz mi na słowo (i dobrze! bo praktyka ponad teorię), to mam dla Ciebie proste ćwiczenie, dzięki któremu dowiesz się gdzie uciekają Twoje cenne godziny.

Spróbuj przez tydzień prowadzić dziennik czasu. Zapisuj każdą czynność, którą wykonujesz o określonej porze dnia włącznie ze snem, myciem, przygotowaniem posiłków, przeglądaniem Facebooka, czytaniem, dojazdem do pracy, itd.

Zidentyfikuj te czynności, które kradną Twój czas i zastanów się czy rzeczywiście chcesz tym czynnościom aż tyle czasu poświęcać. Może ograniczając oglądanie seriali do jednego odcinka w tygodniu wygospodarujesz kilka godzin na czytanie lub sport?

 

A co Tobie kradnie najwięcej czasu? I czy próbujesz jakoś z tym walczyć? Podziel się proszę swoim komentarzem 🙂 

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Zapisz się, aby być na bieżąco z informacjami z bloga. Nikt nie lubi spamu, dlatego będziesz otrzymywać ode mnie tylko wartościowe treści.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.
(Post został wyświetlony 85 razy, 1 wyświetleń dzisiaj)

5 thoughts on “8 największych pożeraczy czasu

 • Wrzesień 11, 2017 o 12:08 pm
  Permalink

  „Nasze życie składa się z godzin. A nasze osiągnięcia są rezultatem tego, jak spędziliśmy te godziny.” – przejawia się w tych słowach odpowiedzialność za swoje życie, rachunek sumienia- take on. Bardzo dobrze, że o tym piszesz. Powinniśmy sobie zdawać sprawę z naszych czynów, spraw, które rozwiązujemy (często nieistotnych), z osiągnięć (ich braku). Pora już dziś zastanowić się co chcemy osiągnąć, ustalić sobie termin i dążyć do tego z całych sił.
  Trzeba też się zastanowić, jakim człowiekiem jestem, dobrym? złym? – co daje innym ? czy uśmiech czy łzy?

  Co do pożeraczy czasu… fb jest największym pożeraczem czasu.
  Spróbuje prowadzić dziennik czasu, dam znać jak z wnioskami 🙂

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Wrzesień 1, 2017 o 7:13 pm
  Permalink

  Racja, Toggl to fajna apka 🙂 Ja osobiście tracę czas na seriale, tv, gry komputerowe ale sprawia mi to frajde, a również jest to ważne, bo się reklaksuje przy tym itp.

  z niektórych rzeczy nie można zrezygnować, ponieważ są naprawdę ważne, ale fakt ograniczenie pożeraczy czasu może spowodować, że będziemy mieć większe zasoby :))

  Pozdrowienia Marcel!

  Odpowiedz
  • Wrzesień 2, 2017 o 8:41 am
   Permalink

   Relaks jest oczywiście bardzo ważny, ale ważne też, aby relaks nie wypełniał większości czasu, szczególnie gdy ktoś narzeka, że mało zarabia, jest nieszczęśliwy, nie wie co chce od życia, itd.

   Odpowiedz
 • Sierpień 31, 2017 o 7:08 pm
  Permalink

  Fajną apką do liczenia czasu jest Toggl 😉 Robiłem coś takiego przez tydzień i sporo się dowiedziałem 🙂

  Odpowiedz
  • Wrzesień 2, 2017 o 8:39 am
   Permalink

   Dzięki za polecenie aplikacji 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *