7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia

 

poprzednim wpisie przedstawiłem 6 kroków do skutecznej realizacji każdego celu. W tym wpisie chciałbym opisać 7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia. Są to różne błędy, często drobne, które jednak niosą poważne konsekwencje w postaci szybkiej porażki podczas realizacji noworocznych postanowień.

Newsletter

Dziękuję! 🙂

I na wstępie napiszę: to, że do tej pory Ci się nie udawało, wcale nie znaczy, że jesteś leniwy, słaby czy beznadziejny. Porażka nie jest związana z charakterem lecz z kilkoma błędami, jakie wielu ludzi popełnia. Jeżeli interesują Cię badania na ten temat oto źródło.

Jeżeli chcesz poznać błędy, po to, aby ich unikać, przeczytaj wpis do końca.

7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia

1. Nie wiesz po co tworzysz postanowienia

 

7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia

 

Nie patrzysz długoterminowo. Bez określenia powodu, dla którego dane postanowienie tworzysz, nie masz tak naprawdę żadnych solidnych podstaw, aby przy danym postanowieniu trwać dłużej niż tydzień.

Przechodzisz na dietę, ale już po tygodniu się zastanawiasz nad powodem, dla którego to zrobiłeś. W zasadzie dlaczego masz tak cierpieć i sobie odmawiać? Jak nie w tym roku to może w przyszłym. Na razie w sumie waga nie jest tragiczna.

Przechodzisz na dietę ponieważ chcesz zrzucić brzuch, aby latem nie wstydzić się na plaży, a przy okazji chcesz mieć lepszą formę na bieg na 5 kilometrów. A przy tym wszystkim chcesz bardziej podobać się swojej dziewczynie. Z takimi podstawami motywacja jest gwarantowana.

 

 

2. Postanowienie to dopiero początek trudnego procesu zmiany

 

7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia

 

Nie wystarczy czegoś sobie postanowić i czekać, aż samo się spełni. Już tego próbowałeś w poprzednich latach i wiesz, że to nie działa.

Jakiekolwiek postanowienie stanowi jedynie określenie tego, co chcesz dokonać. Zapisanie tego na kartce stanowi jedynie pierwszy, mały krok. Takich kroków do realizacji postanowienia pozostało jeszcze kilkaset.

Nie da się schudnać w tydzień lub nagle zacząć zarabiać więcej. Każda zmiana jest długim procesem. Przygotuj się na to.

 

3. Nie jesteś konkretny

 

7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia

 

Przypuśćmy, że moim postanowieniem na rok 2017 jest: chcę zarabiać więcej. Co myślisz o takim postanowieniu? Jest w porządku?

A gdybym to samo postanowienie zapisał nieco inaczej: w roku 2017 zarobię o 10 tys. złotych więcej niż w roku 2016. Lub też: w 2017 roku będę zarabiać 8.000 złotych netto miesięcznie.

Oba postanowienia są identyczne, bo dotyczą większych zarobków. Są jednak nieco inaczej sformułowane. Które z nich wydaje Ci się bardziej konkretne, mierzalne, realne, terminowe?

 

 

4. Postanowienie nie jest Twoje

 

7-bledow-jakie-popelniasz-tworzac-noworoczne-postanowienia

 

Ile razy zdażyło się, że słyszałeś w swoim otoczeniu uwagi na temat Twojej wagi, Twojego wyglądu, Twojego wykształcenia? Ile razy rodzina czy przyjaciele namawiali Cię, abyś wreszcie w tym roku pojechał na egzotyczne wakacje, zrobił remont mieszkania, kupił nowe auto?

Nie daj się. Niech Twoje postanowienia będą Twoimi własnymi. Musisz czegoś chcieć, aby później mieć motywację i przyjemność dążenia do tego co sobie postanowiłeś.

Steve Jobs powiedział: „Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go żyjąc czyimś życiem, czyimiś marzeniami, czyimiś oczekiwaniami”

5. Nie masz wsparcia otoczenia

 

7-bledow-jakie-popelniasz-tworzac-noworoczne-postanowienia

 

Co z tego, że masz wspaniałe i ambitne postanowienia jeżeli musisz im podołać sam?

Podziel się swoimi postanowieniami z Twoim najbliższym otoczeniem, dzięki czemu otrzymasz od nich wsparcie.

Gdy podzielisz się z kimś swoimi postanowieniami będzie to również swego rodzaju publiczna deklaracja, co powinno stanowić dodatkową motywację; gdy upublicznisz swoje postanowienia, Twoja „publiczność” będzie nie tylko Ci kibicować, ale też oczekiwać od Ciebie, że osiągniesz to o czym mówiłeś.

 

 

6. Zapominasz o swoich postanowieniach

 

7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia

 

Ustalając postanowienia w głowie dość szybko o nich zapomnisz. Nie wierzysz? A idąc do sklepu, zawsze w głowie trzymasz listę zakupów i nigdy o niczym nie zapominasz? No właśnie.

Dzieje się tak nie tylko z postanowieniami, ale też z każdą sprawą jaką przychodzi Ci zapamiętać. Spraw do zapamiętania jest po prostu zbyt dużo. Wspominałem już o tym, że umysł powinien służyć do twórczego myślenia, a nie do trzymania informacji.

Skoro zdarza Ci się zapominać o różnych sprawach, to dlaczego nadal chcesz ufać swojej głowie?

Zapisz więc każde swoje postanowienie i umieść je w widocznym miejscu.

 

 

7. Szukasz dróg na skróty

 

7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia

 

Chcesz schudnąć 15 kilogramów w tydzień? Szukasz w google. Jest! Znalazłeś cudowny sposób. Jedna tabletka dziennie. Albo plaster na ramię i po sprawie.

Chcesz zarabiać 3 tysiące złotych więcej już w styczniu nowego roku? Szukasz w google. Jest! Mnóstwo ofert pracy dodatkowej, za którą płacą kilkaset złotych za godzinę. Super sposób na zarabianie w sieci.

Po tygodniu, rozczarowany, wyrzucasz kartkę ze swoimi postanowieniami. Próbowałeś, ale się nie udało. Co mogłeś więcej zrobić?

Patrz punkt 1.

 

 

W kolejnym wpisie zamieszczę planer dzienny, z którego sam korzystam. Będzie to dość prosty szablon, do samodzielnego wydrukowania.

 

Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnego wpisu możesz zapisać się na newsletter korzystając z formularza poniżej tego wpisu 🙂

 

 

Komentarz do “7 błędów jakie popełniasz tworząc noworoczne postanowienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *