10 pomysłów na dochód pasywny

 

W zakładce Cele publiczne, znajdują się cele związane z dochodem pasywnym oraz z nieruchomościami, które w przyszłości chcę osiągnąć. Mam kilka pomysłów jak te cele można zrealizować i dzisiaj tymi pomysłami chcę się z Tobą podzielić.

 

Czym jest dochód pasywny?

 

Najprościej mówiąc jest to regularnie osiągany dochód bez (lub z minimalnym) zaangażowania naszej pracy. Dużą pracę trzeba wykonać na początku, gdy zdecydujemy się na jakieś rozwiązanie, które w przyszłości będzie generować nam dochód. Później natomiast ta praca związana z obsługą danego rozwiązania jest dużo mniejsza.

Całkowicie pasywny dochód jest prawdopodobnie niemożliwy ponieważ zawsze trzeba wykonać jakąś pracę związaną z obsługą danego dochodu – należy wpłacić pieniądze na konto, z kimś się spotkać, podpisać dokumenty, zrealizować większy projekt, itd.

Mimo wszystko myślę, że warto zastanowić się nad takim dodatkowym źródłem dochodu. Tym bardziej, że pracując na etacie mamy tylko jednego klienta. Pomyśl: Ty świadczysz swoje usługi, za które pracodawca Ci płaci. Czyli można powiedzieć, że to pracodawca jest Twoim klientem. Jedynym klientem, jeśli pracujesz na etacie. Zatem czy to rozsądne, aby cały swój dochód uzależniać od jednego klienta?

 

 

10 pomysłów na dochód pasywny

 

10 pomysłów na dochód pasywny

 

Przypomnę tylko, iż są to pomysły, które sam rozważam. I najważniejsze – pomysły nie mają żadnej wartości dopóki nie zostaną realizowane.

 

 • Zakup mieszkania pod wynajem

Jest to najdroższy pomysł na całej liście. Wierzę jednak, że bardzo przyszłościowy ponieważ powoli następuje zmiana podejścia do kwestii wynajmowania mieszkania i wiele osób się na to decyduje (mam na myśli wynajęcie mieszkania dla siebie, aby w nim mieszkać).

Jest to również o tyle interesująca opcja, że mieszkam w centrum dużego miasta (Katowice), w którym zapotrzebowanie na mieszkania jest duże i stale rosnące.

Największą przeszkodą jest sfinansowanie tej inwestycji. Są ku temu dwie możliwości:

 1. Własne środki
 2. Kredyt

Sfinansowanie mieszkania z własnych środków byłoby dość bezpieczne, ale też odłożone w czasie. Obecnie nie posiadam wystarczającego kapitału, który pozwoliłby na zakup mieszkania. Najwcześniej w ciągu dwóch lat byłbym w stanie zakupić mieszkanie za gotówkę.

Sfinansowanie mieszkania poprzez kredyt byłoby prawdopodobnie szybszą opcją, ale równocześnie mniej bezpieczną i związaną z większą ilością stresu.

 

 • Podnajem mieszkania

Nieco tańszą opcją pozwalającą na osiąganie dochodów z wynajmu mieszkania jest podnajem. Na czym to polega? Ustalamy z osobą, od której wynajmujemy mieszkanie, że będziemy to mieszkanie wynajmować innym osobom dając jednocześnie gwarancję regularnych, comiesięcznych opłat za mieszkanie przez okres na przykład 2 lat.

Zatem wynajmujący ma spokój i pewność, że otrzyma zapłatę za mieszkanie, a najemca lokalu zarabia kilkaset złotych na wynajmowaniu mieszkania innym osobom bez ponoszenia większych kosztów.

Trudnością może być tutaj znalezienie takich wynajmujących, którzy zgodziliby się, abyśmy ich mieszkanie wynajmowali innym osobom.

 

 • Zakup gruntu pod parking

Katowice bardzo w ostatnim czasie się rozwinęły. Ma u nas miejsce mnóstwo różnego rodzaju konferencji, koncertów, i innych wydarzeń. Przy ich okazji pojawia się zawsze ten sam problem – brak miejsc parkingowych.

 

 • Zakup miejsca parkingowego

Zarówno na osiedlu mieszkaniowym jak i w centrum miasta.

 

 • Zakup garażu pod wynajem

Wynajem garażu jest stosunkowo tani, natomiast jego zakup stosunkowo drogi, zatem ta inwestycja zwróciła by się w długim terminie.

 

 • Zakup komórki lokatorskiej pod wynajem

Według serwisu bankier.pl, „aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania mniejsze, ale wielopokojowe, czyli np. metraż 55 mkw., ale z trzema pokojami.”

Zatem nieco tańsza, dodatkowa powierzchnia do przechowywania rzeczy, mogłaby cieszyć się zainteresowaniem.

 

 • Wynajem powierzchni reklamowej

Tutaj mam na myśli billboard. Ta inwestycja wiązałaby się z zakupem działki, na której można by postawić billboard. Jednak działka nie musiałaby być duża, a obsługa billboardu wydaje się mniej czasochłonna niż obsługa mieszkania na wynajem.

 

 • Działka warzywno – owocowa do samodzielnej uprawy

Na ten pomysł wpadłem podczas niedzielnego biegu w parku. Zauważyłem, że żywność ekologiczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na coraz słabszą jakość „normalnej” żywności. Ludzie chcą tego co naturalne i zdrowe.

Jednak mieszkając w mieście nie każdy ma dostęp do takiej żywności (żywność eko jest dosyć droga) oraz nie każdy ma możliwość zakupu własnej działki pod uprawę warzyw i owoców.

Zakup działki niedaleko centrum miasta (aby była łatwo osiągalna), podzielenie jej na kilkanaście mniejszych działek, które byłyby wynajmowane pod uprawę. Każdy kto chciałby uprawiać warzywa i owoce mógłby wynająć jedną z mini działek i samodzielnie o nią dbać.

 

 • Franczyza

Obok stworzenia własnego produktu, franczyza jest najbardziej pracochłonnym pomysłem na tej liście. Szczególnie na początku, bo w późniejszym etapie można by zatrudnić kogoś do zarządzania danym punktem.

 

 • Własny produkt

Najbardziej pracochłonny pomysł na liście. Wiąże się on z konsekwentnym budowaniem społeczności, której w przyszłości moglibyśmy zaoferować zakup naszego produktu.

 

 

W co zainwestować?

 

10 pomysłów na dochód pasywny

 

 

Obecnie skupiam się na ostatnim punkcie, czyli własnym produkcie. Poprzez tworzenie bloga, vloga, listy mailingowej, fanpage oraz grupy na facebooku, konsekwentnie buduję społeczność poprzez dostarczanie wartości.

Na liście celów publicznych znajduje się napisanie e-booka. Będę go tworzyć w tym roku i będzie to kolejny element budowania społeczności gdyż planuję, że e-book będzie darmowy.

Jeśli chodzi o pomysły na własny produkt, na którym można by zarabiać są to na przykład: kurs online, książka, dostęp do dodatkowych materiałów, pośrednio również Patronite, afiliacja, reklamy.

 

Najpóźniej w przyszłym roku, czyli w 2018 będę chciał zakupić nieruchomość. Nie wiem jeszcze co wybiorę. Póki co rozważam każdą opcję, a przyszły wybór będzie uzależniony w dużej mierze od przyszłych dochodów.

 

Co Ty myślisz o budowaniu dochodu pasywnego poprzez tego rodzaju inwestycje? Masz może doświadczenia w inwestowaniu w nieruchomości lub inne dochody pasywne?

 

 

Zapisz się na newsletter
Zapisz się, aby być na bieżąco z informacjami z bloga. Nikt nie lubi spamu, dlatego będziesz otrzymywać ode mnie tylko wartościowe treści.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.
(Post został wyświetlony 888 razy, 5 wyświetleń dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *